Görmez'den engellilere mektup

Görmez'den engellilere mektup
Görmez'den engellilere mektup
- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, engelli dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarına bir mektup göndererek Engelliler Haftası'nı kutladı - Görmez, mektubun yanında Kur'an-ı Kerim ve meali ile siyer kitabı da hediye etti

ANKARA (AA) - AYNUR EKİZ - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye 'deki engelli dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarına bir mektup göndererek Engelliler Haftası'nı kutladı. Görmez, mektubun yanında Kur'an-ı Kerim ve meali ile siyer kitabı da hediye etti. 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Engelliler Haftası nedeniyle, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm engelli dernekleri, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarına bir mektup gönderdi. 

Görmez'in kaleme aldığı mektup, "İnancımıza göre bir insanın Allah katında değer kazanması, fiziksel özellikleriyle değil, gönül zenginliğiyle ve yapıp ettikleriyle mümkün olmaktadır" ifadeleriyle başlıyor. 

"Sadece yoklukta olanlar, mahrum kalanlar imtihana katlanıyor sanılmamalıdır" görüşünü dile getiren Görmez, varlığın sınavının da yokluk kadar ağır olduğuna vurgu yaptı.

Engellerin bazen görünür, bazen ise gizli olduğunun altını çizen Görmez, mektubunda şunlara yer verdi:

"Oysa her insan bir özdeğer taşır ve bu değeri insan olarak yaratılmakla doğuştan kazanır. Onurludur, ihtiyaçlarını saygınlığına yaraşır biçimde giderme hakkına sahiptir. Her ne kadar desteğe ihtiyaç duysalar da bu, engelli kardeşlerimizin hayatı kucaklamalarına ve umuda bağlanmalarına engel değildir. Zira insan olmak, 'engelsiz' bir hayatı hak etmektir. Yüce Allah, bir engelliyi insan onuruyla bağdaşır biçimde muhatap almanın ne anlama geldiğini asırlar önce Peygamberimize ve onun aracılığıyla bize öğretmiştir."

"Engelliler Haftası" dolayısıyla gerçekleştirilecek güzel ve anlamlı faaliyetler için emeği geçen herkesi kutlayan Görmez, samimi çalışma ve dayanışmaların daim ve kaim olması temennisinde bulundu. 

Görmez'in engelli derneklerine, vakıflara ve sivil toplum kuruluşlarına gönderdiği mektubun yanında hediye olarak Kur'an-ı Kerim ve meali ile Hz. Muhammed'in hayatını anlatan bir de siyer kitabını gönderdiği öğrenildi.