Gümrük sergisine başkentlilerden ilgi

Gümrük sergisine başkentlilerden ilgi
Gümrük sergisine başkentlilerden ilgi
- Kaçakçılık başta olmak üzere gümrük konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacını taşıyan ve Ankara'da açılan "Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi" başkentlilerden ilgi görüyor

ANKARA (AA) -  Kaçakçılık başta olmak üzere gümrük konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacını taşıyan ve Ankara'da açılan "Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi" başkentlilerden ilgi görüyor.

"Gümrük İdarelerinin Toplumsal ve Ekonomik Yararlarının Tanıtılması ve Toplumdaki Gümrük Algısının Ölçülmesi" konulu proje kapsamında Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından açılan sergide yurda kaçak yollarla sokulmak istenirken el konulan eşyalara ilişkin fotoğraflar yer alıyor. 

Sergi hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, gümrük müdürlüklerinin görevlerini ve çalışmalarını vatandaşlara daha iyi anlatabilmek adına sergiyi açtıklarını ifade ettiler. 

Yetkililer vatandaşlardan gelen  "Gümrük'ten nasıl araç veya eşya alınabileceği, yurt dışından alışverişin koşulları gibi" sorulara da yanıt verdiklerini dile getirdiler. 

Sergiyi ziyaret eden Ankaralılar da toplumu bilinçlendirmek adına bu tür organizasyonların daha fazla yapılması gerektiğini belirttiler. 

Ziyaretçilerden Ülkü Tunalı, "Etin gümrüklerde yakalandığını bu sergide öğrendim. Ben sadece kaçak içki ve sigara yakalanıyor diye biliyordum" dedi.

Bir başka ziyaretçi Derviş Öz de Bakanlığın vatandaşların bilgilendirilmesi konusunda sergiyi önemli bulduğunu kaydetti. Sınır güvenliğinin iş adamları ve sade tüketiciyi korumak için şart olduğunu anlatan Öz,  "Kaçakçıların vergi vermeyerek ülkeye zarar verdiklerini düşünüyorum" diye konuştu. 

Güvenpark Sanat Galerisi'nde 28 Şubat'a kadar açık kalacak sergide, yurda kaçak sokulmaya çalışan ateşli silahlardan canlı hayvan kaçakçılığına kadar birçok kaçakçılık türü ile ilgili fotoğraflar yer alıyor. 

Sergide, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının faaliyetlerinin sinevizyon gösterimleri de gerçekleştiriliyor.