Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:
- "(Muhalefet partilerinin seçim vaatleri) Bu tablo bir aczin ve iflasın yansımasıdır. Her seçim öncesi insanların seçime yönelik tercihlerini değiştirmek amacıyla bir vaat piyasası açılıyor"

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, muhalefet partilerinin seçim vaatleri ile ilgili, "Bu tablo bir aczin ve iflasın yansımasıdır. Her seçim öncesi insanların seçime yönelik tercihlerini değiştirmek amacıyla bir vaat piyasası açılıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Canikli, bugün katıldığı televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 

Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin bir soru üzerine Canikli, piyasanın beklentileri çerçevesinde faiz seviyesinin korunduğunu söyledi. 

Faizin artırılmasını gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Canikli, "Bütün dünyadaki ekonomik gidişat faizlerin düşürüldüğü, büyüme problemlerinin öne çıktığı, yani gelişmiş ekonomiler şu anda büyüme ile uğraşıyor. Böylesi bir ortamda faizlerin yükseltilmesi için bir beklenti söz konusu değildi" dedi.

Muhalefet partilerinin seçim vaatlerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Canikli, şunları kaydetti: 

"Bu tablo bir aczin ve iflasın yansımasıdır. Her seçim öncesi insanların seçime yönelik tercihlerini değiştirmek amacıyla bir vaat piyasası açılıyor. Bu 2002 öncesi dönemlerde de yoğun olarak kullanılırdı. Sayın Demirel de kullanmıştır, Sayın Çiller'de kullanmıştır. CHP 'nin vaatleri, Cem Uzan'ın ve Haydar Baş'ın vaatlerinin toplamıdır. Bunlar yeni değil. Daha önce Cem Uzan ve Haydar Baş tarafından siyasi literatüre dahil edilen vaatlerdir. 

Bu vaatler 2002 sonrası çok gündeme gelmedi, çünkü bunların seçmen üzerinde etkisi yoktu. Sayın Kılıçdaroğlu gelene kadar. Onun gelişinden sonra bu piyasa etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı. 2011 seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu 'nun 200 milyar lirayı bulan vaatler zincirini kamuoyu ile paylaştı. Bu vaatlerin hiçbir etkisi olmadı. Hiçbiri seçim sonuçlarını etkilemedi. CHP'ye hiçbir artı getirmedi. O vaatlerden bir kısmı seçmeni etkilemiş olsaydı CHP aldığı oydan çok daha fazla oy alması beklenirdi. Kılıçdaroğlu'nun hiçbir kredibilitesinin olmadığını, inandırıcılığının olmadığını gösteriyor. Kendisi de farkında ki notere tasdik ettirme işi çıktı. Ana muhalefet partisi olmak üzere, HDP olmak üzere çığırından çıkardılar."