Gurbetçiler için çağrı merkezi

Gurbetçiler için çağrı merkezi
Gurbetçiler için çağrı merkezi
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: - "Dışişleri Bakanlığımız ile yurtdışındaki Türk vatandaşları için Alo 183'e benzer bir çağrı merkezi kurulması hazırlığı içerisindeyiz" - "Düsseldorf'da ilkini açmayı planlıyoruz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkenin sosyal hizmetlerine erişimleriyle ilgili bilgiler bizde mevcut. O ülkeyi bilen kişiler Türkiye'den cevap verecekler, yurtdışında temsilciliklerimiz olacak ve onlara yönlendirebilecekler"

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Dışişleri Bakanlığımız ile yurtdışındaki Türk vatandaşları için Alo 183'e benzer bir çağrı merkezi kurulması hazırlığı içerisindeyiz" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın işbirliğinde, yurtdışında yaşayan gurbetçilere "Alo 183 Şiddet Çağrı Hattı"na benzeyen bir hizmet verilecek. Çağrı Merkezine başvuran vatandaşlara yurt dışından değil Türkiye 'den cevap verilecek. Yurt dışından arayan vatandaşlar, yaşadıkları sorunlara göre ilgili makamlara yönlendirilecek ve destek alacak.

Bakan İslam, Türkiye genelinde engelli,  kadın , aile ve toplum, çocuk, yaşlı şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmet veren Alo 183 hattı benzeri bir çağrı merkezinin gurbetçiler için açılacağını belirtti.

Yeni uygulamaya ilişkin bilgi veren İslam, şunları söyledi:

"Dışişleri Bakanlığımız ile yurtdışındaki Türk vatandaşları için Alo 183'e benzer bir çağrı merkezi kurulması hazırlığı içerisindeyiz. Bizimle işbirliği içerisinde çalışıyorlar. Onlar yurtdışı ayağını tamamladıklarında hizmeti biz vermeyi teklif ettik onlara. Dedik ki, 'siz yurt dışı ile ilgili yasal mevzuatı tamamlayın, şirket ayağının nasıl ücretsiz olacağını ayarlayın, biz hizmeti veririz' dedik. Önümüzdeki süreçte böyle bir hizmet de başlayacak. Yurtdışında böyle bir oluşumun mevzuatı hallolduğunda hemen burada bile başlatabilecek durumdayız."

Merkezin danışmanlık ve yönlendirme hizmeti vereceğini anlatan İslam, "Düsseldorf'ta ilkini açmayı planlıyoruz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkenin sosyal hizmetlerine erişimleriyle ilgili bilgiler mevcut bizde. O ülkeyi bilen kişiler Türkiye'den cevap verecekler, yurtdışında temsilciliklerimiz olacak ve onlara yönlendirebilecekler" diye konuştu. 

İstihdamın Türkiye'de yapılacağını, hizmetlerin yurtdışında verileceğini dile getiren İslam, Düsseldorf'ta büyükelçilik bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar ataşeliği açılacağını, binanın ve hazırlıkların tamamlandığını anlattı.

İslam, yurtdışı teşkilatlanmalarının olduğu yerlerde yıl sonuna doğru 22 ataşelik açılacağını belirterek, hizmetin oluşturulması ve mevzuatın düzenlenmesinin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi.