Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri

Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri
Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri
- Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: - "Her zaman hoşgörünün anayurdu olan Anadolu'nun barış dolu geleceğine rehberlik eden Hacı Bektaş Veli uzlaştırıcı felsefesiyle üzerinde yaşadığımız toprakların aydınlanmasının öncülerinden olmuştur" -"Onların dergahı nefretin, düşmanlığın, ayrılığın dergahı değildir. Onların yolu dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yoludur. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de varlığımız bu temeller üzerinde yükselecektir"

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Hacı Bektaş Veli'nin uzlaştırıcı bir felsefeye sahip olduğunu belirterek, "Onların dergahının nefretin, düşmanlığın, ayrılığın dergahı değil; dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yolu olduğunu" belirtti.

Çelik, Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında hoşgörünün önemine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Her zaman hoşgörünün anayurdu olan Anadolu'nun barış dolu geleceğine rehberlik eden Hacı Bektaş Veli uzlaştırıcı felsefesiyle üzerinde yaşadığımız toprakların aydınlanmasının öncülerinden olmuştur.

Aynı hakikat etrafında farklılıkları eriten öğretisi, dün olduğu gibi bugün de dünya görüşleri farklı tüm canların ortak paydasıdır. 

Bu düşüncelerle Hacı Bektaş Veli'yi bir kez daha saygı ve rahmetle anarken felsefesinin gelecek kuşaklara aktarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."