Hakkarili çocuklar Bilim Müzesi'nde

Hakkarili çocuklar Bilim Müzesi'nde
Hakkarili çocuklar Bilim Müzesi'nde
- DAKA tarafından Hakkari'den getirilen 55 çocuk, Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezini ziyaret etti

ANKARA (AA) - Doğu Anadolu Kalkıma Ajansı (DAKA) tarafından Hakkari'den getirilen 55 çocuk, Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezini ziyaret etti.

Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turgay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAKA tarafından Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Hakkarili 10-12 yaş arasındaki maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin Ankara'ya getirilerek, buradaki müze ve bilim merkezlerini gezdirdiklerini söyledi.

Türkiye 'deki tüm çocukların aynı fırsatlara sahip olması amacıyla böyle bir proje geliştirdiklerini anlatan Turgay, "Hakkari'den getirdiğimiz 55 çocuğumuza, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Anıtkabir'i gezdirdik. Bugün de Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi'nde keşif alanlarını gezerek, eğitmenlerden bilgi aldılar" diye konuştu.

Geçen yıl aralık ayında Hakkari'den getirdikleri 50 çocuğun Ankara ve müze yerlerini çok beğendiklerini dile getiren Turgay, "O çocukların arkadaşlarına Ankara ve müze yerlerini anlatmaları üzerine bize çok talep geldi. Biz de ikinci grup olarak 55 çocuk getirdik. Bu proje kapsamında Hakkari'den çocukları getirmeye devam etmek istiyoruz" dedi.

Hakkari'de her iki kişiden birinin çocuk olduğunu ifade eden Turgay, kendilerinin söz konusu geziyi yapmalarına destek veren Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi ile Anadolu Jet yetkililerine teşekkür etti.

Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi Kurucusu Kubilay Yalçın ise Türkiye'nin ilk ve tek çocuk müzesi olan Ankara Çocuk Müzesi olarak sosyal sorumluluk projelerine destek verdiklerini ifade ederek, "Bizim bu müzeyi açmadaki amacımız çocuklarımızın bilimsel çalışmalar yapmaları ve hayatı keşfetmeleridir" dedi. 

Uygulamalı eğitimde farkındalık yaratmak istediklerini dile getiren Yalçın, Ankara'daki eğitim kurumlarının da öğrencileri, buraya getirerek, eğitim almalarını istedi.

Bilim Merkezi'ndeki atölyelerde çocukların elektrik ve yenilenebilir enerji atölyesi, ses ve ışık atölyesi, kuvvet ve mekanik atölyesi, her yerde bilim yapabilirim-genom ve adli tıp atölyesi, astronomi ve uzay atölyesi, teknoloji-mühendislik-matematik uygulamaları atölyesinde bilimsel çalışmalar yaptıklarını anlatan Yalcın, ay yürüyüşü bölümünde ise astronot gibi giyinen çocukların ay yürüyüşü yaptıklarını kaydetti.

Müzede eğitim alan çocuklar ise 5 gün süren Ankara gezisini çok beğendiklerini belirterek, Hakkari'de de müze ve bilim merkezi açılmasını istediler.