Halil Mutlu öğrencilerle buluştu

Halil Mutlu öğrencilerle buluştu
Halil Mutlu öğrencilerle buluştu
- Olimpiyat ve dünya şampiyonu halterci Mutlu, Avrupa Öğrenci Değişim Projesi ve Balkanlar'da Spor Temsilciliği konulu panelde, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi - Halil Mutlu: "Hayatım boyunca kurtulamadığım tek alışkanlık spor" - "En zor günümde bile şampiyon oldum ve o zaman dahi doping kullanmadım" - "Sporu isteyerek bırakmadım, çok zoruma gitti, hala da gidiyor"

ANKARA (AA) -  Olimpiyat ve dünya şampiyonu halterci Halil Mutlu, "Avrupa Öğrenci Değişim Projesi ve Balkanlar'da Spor Temsilciliği" konulu panelde, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Kariyeri boyunca elde ettiği başarıları anlatan slayt gösterisinin ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Mutlu, spora 1982 yılında 9 yaşındayken başladığını belirterek, "Ailemin yaşadığı köyde babama yardım edip, arkadaşlarımla oynarken spor hiç aklımda yoktu. Komşumuzun teşvikiyle başladığım spor hayatım, 12 yaşında Bulgaristan'da spor lisesine yazılmamla devam etti" dedi.

Eğitim hayatıyla sporu nasıl bir arada götürdüğü sorulan Mutlu, "Bulgaristan'daki spor lisesinde derslerimiz hep spora göre ayarlanırdı. Üç saat ders, 1 saat spor, 3 saat ders ve ardından yine 1 saat spor yapardık. Ülkemizde böyle bir sistem olmadığı için gençler spor ve eğitimi bir arada götürmekte zorlanıyor" diye konuştu.

Mutlu, hala spor yapıp yapmadığı sorusuna ise hayatı boyunca kurtulamadığı tek alışkanlığın spor olduğu cevabını verdi. Her gün 1 saatini halter salonunda geçirdiğini anlatan Mutlu, haftada bir kez de halı saha maçı yaptığını dile getirdi.

Halil Mutlu, " Türkiye 'nin sportif başarısının az olduğu"na yönelik bir soruyu ise şöyle yanıtladı: 

"Sporun temelinde gençlik var. Bizim ülkemizde spor kültürü yok. Bir ülkenin gençliği için spor, sanat ve kültürün önemi büyük. Bizim bununla ilgili bir politikamız yok. Başarılar hep tesadüf oluyor. Yolunun şaşıran genç spor salonuna girince spora başlıyor. Yetenek seçimi yapılmıyor. Hala beden eğitimini gereksiz gören eğitimcilerimiz var. Beden eğitimi dersinin ne kadar gerekli olup olmadığının tartışıldığı bir ülkede sportif başarının az olması normal."

 

- "Neden doping..."

Mutlu, "Bu kadar mükemmel bir kariyeriniz varken neden doping yapmayı tercih ettiniz?" sorusuna da "1994-2004 yılları arasında hiç başarısız olmadım, kaybetmedim. En zor günümde bile şampiyon oldum ve o zaman dahi doping kullanmadım. Neden onca yıl sonra doping yapayım? Hem de 21. yüzyıldayken çok eskilerde kalan, 10 ay vücuttan atılmayan, üstelik güç değil dayanıklılık veren bir ilaç kullanayım? Ben bunu bilerek yapmadım. Yapsaydım alasını yapardım. İşi, bir bilene bir de yapana sor derler. Biz bilenleri biliyoruz ama söyleyemiyoruz" cevabını verdi. 

2005'te doping nedeniyle ara verdiği spora yeniden döndüğünü hatırlatan Mutlu, "Hedefim 4. kez olimpiyat şampiyonu olup sporu öyle bırakmaktı ancak o süreçten sonra yaşadıklarım, birilerinin benimle uğraştığını anlamamı sağladı. Biraz geç anladım ama anladım. Sporu isteyerek bırakmadım, çok zoruma gitti, hala da gidiyor. İnsanlar son yaptıklarıyla anılıyorlar. Hedefime ulaşsaydım, şimdi dopingle değil olimpiyat şampiyonluğuyla anılıyor olacaktım" ifadelerini kullandı.

Mutlu, öğrencilere çok çalışmalarını ve mücadele etmelerini tavsiye etti.