Halk Ekmek'ten başkentliye günlük 100 bin lira katkı

Halk Ekmek'ten başkentliye günlük 100 bin lira katkı
Halk Ekmek'ten başkentliye günlük 100 bin lira katkı
- Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü İlkbahar: - "Ankara'da günlük ortalama 700-800 bin ekmeği 60 kuruştan satıyoruz. Bakkal ve marketlerde ekmeğin 75 kuruş-1 lira arasında satıldığı düşünüldüğünde, her gün asgari 105 bin lira, Ankaralının cebinde kalıyor"

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, başkentte günlük ortalama 700-800 bin ekmeği 60 kuruştan sattıklarını belirterek, "Bakkal ve marketlerde ekmeğin 75 kuruş-1 lira arasında satıldığı düşünüldüğünde, her gün asgari 105 bin lira Ankaralının cebinde kalıyor" dedi. 

İlkbahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da günlük ekmek ihtiyacının yaklaşık 4,5 milyon adet olduğunu, Halk Ekmek Fabrikası'nın ise 700-800 bin ekmek ürettiğini belirtti.

Halk Ekmek Fabrikası'nda üretilen 250 gramlık normal ekmeğin 60 kuruştan satıldığına işaret eden İlkbahar, "Bakkal ve marketlerde aynı gramaj ekmeğin 75 kuruş-1 liradan satıldığı düşünüldüğünde her gün asgari 105 bin lira Ankaralının cebinde kalıyor" diye konuştu.

İlkbahar, ekmekteki israfa da değinerek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2008-2012 yıllarında yaptığı araştırmalara göre günde 6 milyon ekmeğin israf edildiğini belirtti. Kendilerinin bu konuya büyük özen gösterdiklerini dile getiren İlkbahar, satış büfelerine gönderilen ekmekleri, satılamadığı gerekçesiyle iade almadıklarını kaydetti. İlkbahar, "Bu sayede Halk Ekmek büfelerinden tek bir ekmek bile geri gelmiyor ve ekmek israfına meydan verilmiyor" ifadesini kullandı.

Halk Ekmek Fabrikası ile Hacettepe Üniversitesinin yürüttüğü çalışmalarla geliştirilen "Halk Çerez"in, ekmek israfının önlenmede önemli bir katkı sağladığını anlatan İlkbahar, bu projede üretim esnasında fazla kızarmış, bıçak açmamış veya şekli bozuk gibi satışa sunulmayan ekmeklerin kullanıldığını ve böylece israfın önüne geçildiğini kaydetti.

İlkbahar, "Halk Çerez"i önce Ankara'ya yakın şehirlere, daha sonra da tüm Türkiye 'ye dağıtmak için gerekli çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekledi.