HDP binalarındaki patlama

HDP binalarındaki patlama
HDP binalarındaki patlama
- İçişleri Bakanlığı: - "Bombaların bir gün öncesinden şüpheli erkek şahıs tarafından parti binalarına bırakıldığı belirlenmiştir" - "Eylemi gerçekleştiren şahsın 2007'de Ankara'da yasa dışı sol örgütün faaliyetlerine katılarak tutuklandığı, aynı yıl İstanbul'da yasa dışı sol örgüt DHKP-C'nin faaliyetleriyle irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar özenle yürütülmektedir"

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanlığından, Adana ve Mersin'deki HDP binalarında patlayan bombaların olaydan bir gün önce bırakıldığı, eylemi gerçekleştiren kişinin 2007'de Ankara'da yasa dışı sol örgütün faaliyetlerine katıldığı için tutuklandığı, aynı yıl terör örgütü DHKP-C'nin faaliyetleriyle irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Adana Seyhan ve Mersin Akdeniz'deki HDP parti binalarında 18 Mayıs Pazartesi 10.00 sıralarında el yapımı bombaların patlaması sonucu 4 kişinin yaralandığı ve binalarda hasar oluştuğu anımsatıldı.

Olayla ilgili şüphelinin kimliğinin güvenlik birimlerince tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007'de Ankara'da yasa dışı sol örgütün faaliyetlerine katılarak tutuklandığı, aynı yıl  İstanbul 'da yasa dışı sol örgüt DHKP-C'nin faaliyetleriyle irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Patlamalarla ilgili güvenlik güçleri tarafından soruşturmalar derhal ve titiz şekilde başlatıldı. Çalışmalarda olayın çiçek saksılarına gizlenmiş patlayıcı düzeneklerinin kullanılması neticesinde meydana geldiği anlaşıldı. 

Güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan yoğun ve titiz çalışmalardan, bombaların bir gün öncesinden şüpheli erkek şahıs tarafından parti binalarına bırakıldığı, şahsın ailesiyle 1990'da Van'dan Adana'ya yerleştiği, her iki eylemin failinin de aynı şahıs olduğu belirlenmiştir."

Patlamalarda yaralananlara acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada, "Şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar özenle yürütülmektedir" ifadesine yer verildi.