Her 7 erişkinden birinde kronik böbrek yetmezliği görülüyor

Her 7 erişkinden birinde kronik böbrek yetmezliği görülüyor
Her 7 erişkinden birinde kronik böbrek yetmezliği görülüyor
- Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Arınsoy: - "Türkiye'de 2001 yılında milyon nüfus başına 314 olan böbrek yetmezliği hasta sayısı 10 yıllık sürede 2,5 kattan fazla artmıştır. Yani her 7 erişkinden 1'i kronik böbrek yetmezliği yaşamaktadır" - "Diyalize her yıl 10 bin yeni kişi dahil olmaktadır"

ANTALYA (AA) - Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy, Türkiye 'de 10 yıllık süreçte böbrek yetmezliği bulunan hasta sayısının 2,5 kattan fazla arttığını belirterek her 7 erişkinden 1'inde bu rahatsızlığın görüldüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Arınsoy, "32. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi" kapsamında düzenlenen basın toplantısında, böbrek yetmezliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.  

Türkiye'de diyalize giren ve böbrek nakli yapılan 71 bin hasta olduğunu belirten Arınsoy, "Böbrek yetmezliği erken saptandığında önlenebilir ve ilerlemesi durdurabilir bir hastalıktır" dedi.

Kronik böbrek yetmezliğinin toplumlardaki farkındalık oranının çok düşük olduğunu, bu yüzden hastalığın genelde son evrede fark edildiğini kaydeden Arınsoy, "Türkiye'de 2001 yılında milyon nüfus başına 314 olan böbrek yetmezliği hasta sayısı yaklaşık 10 yıllık sürede 2,5 kattan fazla artmıştır. Yani her 7 erişkinden 1'i kronik böbrek yetmezliği yaşamaktadır" diye konuştu.

Kalp damar hastaları, düşük ağırlıklı dünyaya gelen bebekler ve 65 yaş üstündekilerin risk altında olduğunu vurgulayan Arınsoy, böbrek yetmezliğinin erkeklerde daha sık görüldüğünü belirtti.

-Sağlık bütçesinin yüzde 5'den fazlası böbrek hastalarına

Diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin sağlık bütçesini tehdit ettiğini anlatan Arınsoy, " Sosyal güvencesi olsun olmasın tüm hastaların diyaliz tedavisi ve böbrek nakli giderleri ile kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanmaktadır. Tabii ki bu hizmetin bedeli ağırdır. Toplam sağlık bütçesinin yüzde 5'den fazlası bu hastaların tedavisi için harcanmaktadır. Diyalize her yıl 10 bin yeni kişi dahil olmaktadır" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Arınsoy, böbrek hastalıklarını önleme programlarına önem verdiklerini belirterek, "Canlı verici fazla ama kadavradan nakil az. Bunu arttırmak gerekiyor" dedi.

Toplantıya katılan dernek İkinci Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, Genel Sekreter Prof. Dr. Siren Sezer, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Soner Duman, Prof. Dr. Bülent Altun, Prof. Dr. Bülent Tokgöz ve Prof. Dr. Zeki Tonbul da diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.