Horizon 2020, ATO üyelerine tanıtıldı

Horizon 2020, ATO üyelerine tanıtıldı
Horizon 2020, ATO üyelerine tanıtıldı
ANKARA (AA) - Avrupa Birliği'nin (AB) araştırma destek programlarından Horizon 2020, Ankara Ticaret Odası (ATO) üyelerine tanıtıldı. ATO'dan yapılan...

ANKARA (AA) -  Avrupa Birliği'nin (AB) araştırma destek programlarından Horizon 2020, Ankara Ticaret Odası (ATO) üyelerine tanıtıldı. 

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı'nın devamı olan ve 2014-2020 yıllarını kapsayan araştırma ve yenilik çerçeve programı Horizon 2020'nın tanıtım toplantısı, ATO ve TÜBİTAK birliğiyle Oda'nın Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Toplantıda konuşan ATO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Erdoğan Yıldırım, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için yenilik ve Ar-Ge'ye önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Yıldırım, Horizon 2020 desteklerinden özellikle Ankara'daki girişimci ve işletme sahiplerinin azami oranda faydalanmasını istedi. 

TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Hakan Karataş da Türkiye 'nin 2023 vizyonuna büyük katkı sağlaması beklenen Horizon 2020 programına Türkiye'den sunulan proje sayısını artırmayı ve beyin göçüne tersine çevirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Karataş, TÜBİTAK'ın Horizon 2020'ye katılımını özendirmek için başlattığı destek ve ödül programlarına da değinerek, 2018 yılı sonuna kadar İngiltere ile gerçekleştirilecek uluslararası projeleri, Newton-Katip Çelebi fonu aracılığıyla destekleyeceklerini bildirdi.