İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplandı

İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplandı
İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplandı
- Yeni küresel iklim anlaşmasına katkı sunmak için yapılan çalışmalar kurulda değerlendirilecek - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk: - "Yeni iklim sürecinde ülkemizin iyi bir şekilde konumlanması, menfaatlerinin korunması hayati önem taşımaktadır"

ANKARA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Türkiye 'nin yeni küresel iklim anlaşmasına katkı sunacağını belirterek, "Yeni iklim sürecinde ülkemizin iyi bir şekilde konumlanması, menfaatlerinin korunması hayati önem taşımaktadır" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ev sahipliğinde, "İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu"  toplandı. Toplantının gündeminde, bu yıl sonunda Paris'te gerçekleştirilecek BM İklim Konferansında kabul edilmesi planlanan ve 2020 yılı sonrasında geçerli olacak küresel iklim anlaşmasına yönelik Türkiye'nin hazırlıkları yer aldı.

Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada,  küresel iklim değişikliğinin dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtti.

Küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin geri dönülemez sonuçlarını önlemek ve bununla mücadele etmek için ülkelerin işbirliğinin önemli olduğuna dikkati çeken Öztürk, KYOTO Protokolü'nün uygulanmasında bugüne kadar işbirliğinin sağlanamadığını vurguladı.

- "Türkiye'de çalışmalar başladı"

Öztürk, 2015 yılının iklim değişikliğiyle mücadelenin kritik bir öneme sahip olduğuna işaret etti. Öztürk, Birleşmiş Milletler  (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çatısı altında bulunan ülkelerin, KYOTO Protokolü yerine yeni bir iklim anlaşması kabul etmenin eşiğine geldiğini söyledi.

Öztürk, bu yıl sonunda Paris'te düzenlenecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı'nda 2020 sonrasında yürürlüğe girecek yeni anlaşma metninin tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Anlaşmanın KYOTO Protokolünden farkının, belli ülkelerin dışındaki tüm taraf ülkelerden destek beklenmesi olduğunu ifade eden Öztürk, tüm ülkelerin Ekim ayına kadar katkı sunacağını kaydetti. Öztürk, bu kapsamda Türkiye'de de çalışmaların başladığını, Bakanlıklarınca yürütülen sera gazı emisyonları projeksiyonlarının belli bir aşamaya getirildiğini ve kurulda sunulacağını dile getirdi.

Müsteşar Öztürk, "İnşallah kurul üyelerimizle birlikte çalışmalar üzerinde bir mutabakata varıp önümüzdeki bir iki ay içerisinde ülkemizin yeni iklim anlaşmasına katkısını sunabiliriz. Bu konuda alınan karar sadece Bakanlığımızın kararı değil, ülkemizin kararı olacaktır. Yeni iklim sürecinde ülkemizin iyi bir şekilde konumlanması, menfaatlerinin korunması hayati önem taşımaktadır" diye konuştu.