"İl içi özür grubu mağduru öğretmenler"den eylem

"İl içi özür grubu mağduru öğretmenler"den eylem
"İl içi özür grubu mağduru öğretmenler"den eylem
ANKARA (AA) - "İl içi özür grubu mağduru öğretmenler",  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem düzenledi. Bakanlık önünde toplanan Türk Eğitim-Sen...

ANKARA (AA) - "İl içi özür grubu mağduru öğretmenler",  Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) önünde eylem düzenledi. 

Bakanlık önünde toplanan Türk Eğitim-Sen üyesi grup, "İl içi özür mağdurları ilçe emri istiyor" yazılı pankart açtı.

Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan, burada yaptığı açıklamada, başta "il içi özür grubu mağdurları" olmak üzere, ailelerinden uzaktaki tüm öğretmenlerin moral ve motivasyon olarak çöktüğünü savundu.

Bazı illerde, ilçeler arasındaki 150-200 kilometreyi bulan mesafenin iki il arasındakinden bile fazla olabildiğini söyleyen Şahindoğan, buralarda görev yapan öğretmenlerin her gün 400 kilometre yol gidip gelemediğinden ailelerinden uzak kaldığını belirtti. 

Şahindoğan, eşlerin haftada ya da ayda bir görüştüğünü, çocukların annesiz ve babasız kaldığını öne sürerek, "Bu sorunun çözümü bellidir. İkinci il içi tayin hakkı mutlaka verilmeli, özür grubu bakımından da isteyenlere ilçe emri verilmelidir. MEB'in il içi özür grubu tayinlerini yapmaya yanaşmaması, bu talebi yıllardır göz ardı etmesi kabul edilemez" dedi.

Sendika olarak MEB'e yazılı başvuruda bulunduklarını aktaran Şahindoğan, seslerine kulak verilmesini istedi.