"İmmünoterapi melanom kanserinde yaşam süresini uzatıyor"

"İmmünoterapi melanom kanserinde yaşam süresini uzatıyor"
"İmmünoterapi melanom kanserinde yaşam süresini uzatıyor"
- Akademik Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Uslu: - "İmmüno onkolojik tedaviler ve ilaçlar bugün melanom tedavisinde yeni bir çığır açmış, ileri evrelerde dahi yaşam süresini 2-3 kat uzatmıştır"

ANKARA (AA) -  Akademik Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, İmmüno onkolojik tedaviler ile ilaçların melanom tedavisinde yeni bir çığır açtığını ve ileri evrelerde dahi yaşam süresini 2-3 kat uzattığını bildirdi. 

Prof. Dr. Uslu yaptığı yazılı açıklamada, nadir görülen bir deri kanseri tipi olan melanomun,  öldürücülüğünün son derece yüksek bir hastalık olduğu ifade etti. 

Melanomun görülme sıklığının dünyada hızla artış gösterdiğini, bu nedenle erken tanının tedavide önemli olduğunu belirten Uslu, şunları aktardı:

" Türkiye 'de her 100 bin erkekte 1,9, her 100 bin kadında ise 1,3 görülme sıklığına sahiptir. Erken tanı konduğunda tam kür şansı olmakla beraber, gecikmiş vakalarda etkili bir tedavi mevcut değildir. Sadece gözle muayene ile hızlı, kısa zamanda ve kolay bir tarama ile en azından şüpheli vakaların saptanması mümkündür. Bu kapsamda kişilerin kendini muayene etmesi ve şüpheli durumlarda dermatologlara gitmesi önerilmektedir."

Yakın döneme kadar melanomun bilinen etkin bir tedavisi olmaması nedeniyle tanı alan hastaların yarısından fazlasının ilk beş yıl içinde hayatını kaybettiğini bildiren Uslu, şunları kaydetti:

"Ancak kanser araştırmalarındaki baş döndürücü gelişmeler ile gerek kişiye özel hedefleyici tedaviler, gerekse insanın bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere karşı aktif hale getirilmesi metoduna dayalı 'immunoterapi' yöntemlerinin, melanom tedavisinde son yıllarda gösterdiği çarpıcı başarı ile hastalığın son evrelerde bile bazı durumlarda tedavi edilebilir olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. İmmüno onkolojik tedaviler ve ilaçlar, bugün melanoma tedavisinde yeni bir çığır açmış, ileri evrelerde dahi yaşam süresini 2-3 kat uzatmıştır."

Uslu, Avrupa ve Amerika'dan konu ile ilgili ünlü bilim adamlarının katılımıyla melanomla ilgili yeni tedavilerin 5-6 Eylül 2015 tarihlerinde İzmir'de "Melanomda Güncel Tedaviler Sempozyumu-UMTS 2015"te ele alınacağını da belirtti.