İthalat Rejimi Kararı'nda değişiklik

İthalat Rejimi Kararı'nda değişiklik
İthalat Rejimi Kararı'nda değişiklik
- Bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde belirli ülkelere uygulanan "ilave gümrük vergisi"nin minimum ve maksimum oranlarında değişikliğe gidildi

ANKARA (AA) - Bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde, belirli ülkelere uygulanan "ilave gümrük vergisi"nin minimum ve maksimum oranlarında değişiklik yapıldı. 

"İthalat Rejimi Kararına Ek Karar'da yapılan değişikliğe ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, pamuklu mensucat, kabanlar, mantolar, takım elbiseler, gömlekler gibi 54 grup tekstil ve konfeksiyon ürününde "en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemelerinden yararlanacak ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler ve diğer ülkelerden" oluşan ülke gruplarına uygulanan ilave gümrük vergilerinin minimum ve maksimum seviyesi yeniden belirlendi.

Daha önce bu ülke grupları için ayrı ayrı olarak belirlenen minimum ve maksimum ilave gümrük vergi oranları eşitlenirken, söz konusu ülke grupları için tekstil ürünlerinde kilogram başına minimum 1,25,maksimum 4,25 dolar, konfeksiyon ürünlerinde ise kilogram başına minimum 5,5 ve maksimum 20 dolar olarak tespit edildi.