İzmir'de kaçak akaryakıt ele geçirildi

İzmir'de kaçak akaryakıt ele geçirildi
İzmir'de kaçak akaryakıt ele geçirildi
ANKARA (AA) - İzmir'de gümrük muhafaza ekiplerince 7 bin 55 kilogram kaçak akaryakıt ele geçirildi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya...

ANKARA (AA) - İzmir 'de gümrük muhafaza ekiplerince 7 bin 55 kilogram kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) gemi arama ekipleri, yaptıkları risk analizleri sonucunda Aliağa limanına gelen bir gemide inceleme ve araştırma gerçekleştirdi.

İzmir KİM gemi arama ekibi tarafından riskli olduğu değerlendirilen Türk bayraklı, harici seferden dahili sefere geçen "M/V I. K." adlı gemide yapılan detaylı aramada herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadı. Daha sonra İzmir KİM ve Aliağa Bölge Amirliğine bağlı gümrük muhafaza ekiplerince gemi yakıt tanklarında ölçüm yapılırken, belgelerde yapılan incelemelerde gemide toplam 4 bin 400 kilogram olarak beyan edilenden fazla motorin motorin olduğu belirlendi. 

Açıklamaya göre, gemide evraklarda belirtilmeyen ve herhangi bir gümrük işlemine tabi tutulmadan ülkeye sokulmak istenen 7 bin 55 kilogram beyan harici motorin olduğu tespit edildi.

Ulusal marker tespit cihazı ile yapılan marker ölçümünde, akaryakıtın marker değerinin geçersiz olduğu belirlendi. Ele geçirilen beyan harici motorine mahkeme kararına istinaden el konulurken, el konulan motorin cinsi akaryakıtın değeri 25 bin 800 lira olarak hesaplandı.

 Söz konusu akaryakıt, İzmir Defterdarlığına teslim edilirken, yapılan soruşturma ile ilgili, gemi kaptanı ile bir gemi personeli hakkında Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.