Kara Ada'daki sahipsiz hayvanlar koruma altında

Kara Ada'daki sahipsiz hayvanlar koruma altında
Kara Ada'daki sahipsiz hayvanlar koruma altında
- Adadaki hayvanların korunması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği arasında yapılan protokol yenilendi

ANKARA (AA) - İzmir 'in Çeşme ilçesi açıklarındaki Kara Ada'da (Eşek Adası-Goni Adası) bulunan sahipsiz hayvanların korunması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği arasında yapılan protokol yenilendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 6 bin 695 dekar büyüklüğünde makilik ve kayalık bir arazi yapısındaki Kara Ada'da sahipsiz eşekler, melez keçi, tavşan, yılan, keklik, yırtıcı kanatlı ve su kuşu türleri yaşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, adada çeşitli sebeplerle sahipsiz kalmış hayvanların korunması amacıyla Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği ile daha önce protokol yapmıştı. Protokol süresinin bitmesi üzerine yenilendi. 

Çeşme'de imzalanan protokol çerçevesinde, adada yaşayan 44 sahipsiz eşek ve 60 melez keçinin bakımı, beslenmesi, kısırlaştırması ve tedavileri yapılacak. Ayrıca protokolle iki koruyucu veteriner düzenli olarak bu hayvanların koruyucu hekimliğini yapacak.

DKMP Genel Müdürlüğü protokol çerçevesinde bu sahipsiz hayvanların hayatlarını tehlikesiz ve rahat bir ortamda sürdürmeleri için adada sabit bir görevlinin bulunmasını da sağlayacak.

Adada elektrik ve su bulunmaması sebebiyle mevcut güneş panelleri ve rüzgar tribünleri ile elektrik üretiliyor. Üretilen bu enerji aydınlatma, kuyudan su çekilmesi, çekilen suyun ileri biyolojik arıtmadan geçirilmesinde kullanılıyor.

Geçmişte adaya terk edilen hayvanların üremesi sonucu çoğalan ve sahipsiz kalan bu hayvanlar için yiyecekler adaya kayıklar vasıtasıyla getiriliyor ve görevli tarafından bu hayvanlar besleniyor.