Kara ailesinin hüznü organ bağışıyla sevince dönüştü

Kara ailesinin hüznü organ bağışıyla sevince dönüştü
Kara ailesinin hüznü organ bağışıyla sevince dönüştü
- Eşine böbreğini vermeye hazırlanırken kızının da karaciğerinde tümör bulunduğunu öğrenen anne Hatice Kara'nın hem eşine hem de kızına organ bağışı yapma isteğine doktorlardan onay çıkmadı - Anne Kara bunun üzerine üniversite öğrencisi kızı Döndü Feray Kara'ya karaciğerini vermeyi önerdi ancak buna gerek kalmadan genç kız yapılan organ bağışıyla hayata tutundu - Döndü Feray Kara: - "Babam böbrek nakline hazırlanırken benim hastalığım ortaya çıktı. Ben iyileşir iyileşmez annem babama böbreğini verecek" - Anne Hatice Kara: - Eşime can olmaya hazırlanırken kızıma acil karaciğer nakli gerektiğini öğrendiğimde elim ayağım tutmadı. Yüce mevlam yetişti, kızıma organ bulundu"

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Hem baba hem de kızın organ nakline ihtiyaç duyduğu Kara ailesinin çaresizliği, yapılan organ bağışı sayesinde sevince dönüştü.

Eşine böbreğini vermeye hazırlanırken üniversite öğrencisi kızı Döndü Feray Kara'nın da karaciğer nakline ihtiyacı olduğunun ortaya çıkması üzerine büyük bir çaresizlik yaşayan anne Hatice Kara ve ailesi genç kız için kadavradan organ bulununca büyük mutluluk yaşadı.

Karabük Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü son sınıf öğrencisi Döndü Feray Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karaciğer yetmezliği nedeniyle kaydını dondurarak hastaneye yatmak zorunda kaldığını anlattı.           

Karaciğerindeki sorunun 8 yaşındayken ortaya çıktığını ve yıllarca takip edildiğini belirten Kara, ablasının da benzer sağlık sorunları yaşadığını ifade etti. Kara, "Ocak ayında karnımda şiddetli ağrı şikayeti ile hastaneye başvurdum. Safra kesesi iltihaplanmasından şüphelenildi. Yapılan tetkiklerde karaciğerimde tümör tespit edildi ve tedaviye alındım. Organ nakli için sıraya konuldum" diye konuştu.

Babasının da böbrek hastası olduğunu ve nakil için acil sıra beklediğini ifade eden Kara, şunları söyledi: 

"Karaciğerimdeki rahatsızlığın ilerlediğinden habersizdik. O dönemde annemden babama böbrek nakli yapılmasına karar verildi. Babam için hazırlık yapılırken birden ben rahatsızlandım. Annem, babama böbreğini ve bana da karaciğerini vermek istedi ama doktorlar kabul etmedi. Bu sefer annem, babamdan önce bana karaciğerini vermeyi önerdi. Bu sırada bana kadavradan organ bulunduğu bildirildi. Şimdi annem benim iyileşmemi bekliyor. Ben ayağa kalkar kalkmaz babama böbreğini verecek. İnşallah annem de babam da benim gibi sağlıklı bir şekilde operasyondan çıkacak."

Doğum gününün 25 Kasım olduğunu ancak karaciğer naklinin yapıldığı 2 Ekim'de yaşama bir kez daha 'merhaba' dediğini dile getiren Kara, "Gerçekten çok şanslıyım. Organ bulunmasa ölebilirdim. Bir sene dolmadan karaciğer bulundu. Artık doğum günümü 2 Ekim'de kutlayacağım" dedi.

İnsanın acıyla olgunlaştığını belirten Kara, bu süreçte yaşamın çok değerli olduğunu ve bir anın bile boşa geçirilmemesi gerektiğini öğrendiğini söyledi. Kara, "Hayatın ne kadar değerli olduğunu artık çok iyi biliyorum. Saçma şeylere üzülmek, bunları dert etmek çok gereksiz. Nefes alıyor ve yaşıyor olmaktan dolayı çok mutluyum" diye konuştu.

İyileştikten sonra okuluna bıraktığı yerden devam edeceğini ifade eden Kara, ileride iyi bir haber spikeri olmak istediğini belirtti. 

-"Eşime can olmaya hazırlanırken kızıma karaciğer gerektiğini öğrendim"

Anne Hatice Kara da yaşadığı günleri tarif etmesinin imkansız olduğunu kaydederek "Bir yandan kızlarımın diğer yandan eşimin rahatsızlığı. Öyle zor günler yaşıyorum ki. Duygu seli içindeyim. Her yanımı kırık hissediyorum. Eşime can olmaya  hazırlanırken kızıma acil karaciğer nakli gerektiğini öğrendiğimde elim ayağım tutmadı. Önce kızıma karaciğerimi, ardından eşime böbreğimi vermeyi istedim. Yüce mevlam yetişti, kızıma organ bulundu. Şimdi onun mutluluğunu yaşıyorum. Allah bağış yapan aileye sabırlar versin, onları darda koymasın" dedi. 

Kızı iyileştikten sonra kendisinin de ameliyata gireceğini dile getiren anne Kara, "Artık güzel günler başlayacak. Şimdiden çok mutluyum çünkü Allah'ın şanslı kullarıyız. Ben de organlarımı bağışlayacağım" diye konuştu.

-"Organlarınız çürümesin, can versin"

Genç kızın tedavi gördüğü Hacetepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ve Karaciğer Nakli Biriminin sorumlu uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğrul, genç kızda karaciğerde yetmezliğe yol açan "konjenital hepatik fibrozis" hastalığı görüldüğünü söyledi.

Karaciğerinde tümör geliştiğinden Kara'ya nakil yapılması kararı alındığını anlatan Doğrul, "Hemen organ bulunamayınca  zaman kazanabilmek için üç kez tümörün büyümesini önleme amaçlı anjiyografik tedavi gerçekleştirildi. 9 ay sonra kadavradan organ çıktı, karaciğer naklini gerçekleştirdik. Şu anda hem tümörden hem de tümör oluşumunun altında yatan karaciğer hastalığından kurtulduk" dedi. 

Operasyonun başarılı geçtiğini bildiren Doğrul, Kara'nın genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve bir kaç gün içinde taburcu edileceğini bildirdi.

Doğrul, Kara'nın birkaç ay gözetim altında olacağını, daha sonra her sağlıklı kişi gibi sosyal yaşamın içinde olabileceğini kaydetti. Organ bağışının önemine de işaret eden Doğrul, "İnsanlar hayatını kaybettikten sonra organları çürüyeceğine nakil bekleyen hastalara can versin" dedi.