Kazan'da Aliya İzzetbegoviç Parkı açıldı

Kazan'da Aliya İzzetbegoviç Parkı açıldı
Kazan'da Aliya İzzetbegoviç Parkı açıldı
- Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Dzanko: - "Parkın açılmasıyla Kazanlı gençler, İzzetbegoviç'in hayatı ve mücadelesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak"

ANKARA (AA) - Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç anısına Kazan ilçesinde yapılan anıt ve park, törenle hizmete girdi. 

Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir,  Atatürk Mahallesi'ndeki anıt ve parkın açılışını gerçekleştirdi. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezi'ndeki "Aliya İzzetbegoviç" konulu fotoğraf sergisinin açılışına da katılan Dzanko, bu hizmetlerin iki ülke arasındaki ilşkilerin güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi. 

" Bugün Kazan'da tam bir Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç günü yaşadık" diyen Dzanko, " Türkiye ile Bosna Hersek arasında ortak kültür, din ve tarihimiz var. Burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Parkın açılmasıyla Kazanlı gençler, İzzetbegoviç'in hayatı ve mücadelesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak" şeklinde konuştu. 

Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Gevrek de İzzetbegoviç'in davası, mücadelesi ve kişiliğini Kazan'da yaşayan gençlere aktarmak için etkinliği düzenlediklerini kaydetti. 

Kaymakam Murat Duru ve belediye başkan yardımcılarıyla sergiyi gezen Dzanko, yetkililerden bilgi aldı.

Dzanko, Satıkadın Müzesi'nde de incelemelerde bulundu.