Kazan'da kavun pazarı dualarla açıldı

Kazan'da kavun pazarı dualarla açıldı
Kazan'da kavun pazarı dualarla açıldı
ANKARA (AA) - Kazan ilçesinde her yıl geleneksel olarak kurulan kavun pazarı, bu yıl da dualarla açıldı.Belediye öncülüğünde kurulan kavun pazarının...

ANKARA (AA) - Kazan ilçesinde her yıl geleneksel olarak kurulan kavun pazarı, bu yıl da dualarla açıldı.

Belediye öncülüğünde kurulan kavun pazarının açılışına, AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler ve Ayhan Yılmaz, Kazan Kaymakamı Murat Duru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Çıtlak, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ünal, çok sayıda kavun üreticisi ile vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi son günlerde artan terör olaylarında şehit olan güvenlik güçleri için Kur'an-ı Kerim okundu. Pazarın, bereketli ve bol kazançlı olması için edilen duanın ardından açılış gerçekleştirildi.

Pazarın açılışına katılan üreticiler arasında kura çekildi. Kurada çıkan 5 üreticinin kavununun pazarlık usulüyle belediye tarafından satın alınmasıyla kavun sezonu açılmış oldu.

Milletvekili İşler, Kazan kavunu pazarının belediye öncülüğünde her yıl törenlerle açıldığını belirterek, "Adeta bir kavun toptancı hali vazifesi gören pazar sayesinde Kazanlı üreticilerimiz ürettikleri kavunlarını başta İç Anadolu olmak üzere Türkiye 'nin değişik bölgelerine toptan satma imkanı buluyor" dedi.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk de arzu edilen rekoltenin yakalanamadığını ifade ederek, havaların önce aşırı yağışlı ardından da kurak geçmesinin Kazan'daki kavun üretimini olumsuz etkilediğini söyledi.