KKTC'ye Su Temin Projesi Alaköprü Barajı açılışı

KKTC'ye Su Temin Projesi Alaköprü Barajı açılışı
KKTC'ye Su Temin Projesi Alaköprü Barajı açılışı
- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye'nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır. Biz siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri ile medyası ile karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana, o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar" - "Önce 'biz oraya gitmeyiz' diyorlardı ama daha sonra 'çağrılırsak gideriz' demeye başladılar. Zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz, başka çareniz yok. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin her bir ferdine samimi bir çağrıda bulunuyorum, gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim. Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım" -"Ne diyorlar, 'Şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin.' Peki bu ülkede Sivas olayları olduğu zaman iktidarda kim vardı, Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı, niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız? Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir" - "Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalacağını bilmelidir. Acılar ve ölümler üzerinden kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi görüyor ve hafızasına kaydediyor. Asker, polis, korucu, vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor"

MERSİN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde, onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye'nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır. Biz siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri ile medyası ile karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana, o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar" dedi.

Erdoğan, KKTC Su Temin Projesi Alaköprü Barajı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada güvenlik güçlerinin, terör örgütüne tarihin en büyük darbelerini vurduğunu ve bunun devam edeceğini belirtti.

Bu süreçte demokrasinin vazgeçilmez kurumları olan siyasi partilerin, ülkenin terörle mücadelesi konusunda beklenen birliği ve kararlılığı gösterememesinin kendilerini üzdüğünü ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gördünüz işte. Ankara Garı önündeki saldırı sonrasında dahi siyasi partilerimiz, bu birliği, bu kararlılığı tam olarak ortaya koyamadılar. Ne diyorlar? 'Şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin'. Peki bu ülkede, Sivas olayları olduğu zaman iktidarda kim vardı? Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı? Niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız. Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir. Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde, onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye'nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır. Biz siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri ile medyası ile karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana, o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar. Her bir vatandaşımız, bu ülkenin resmi sivil ayrımı gözetmeksizin her kurumu, kuruluşu, örgütü, organizasyonu, devletinin bütünlüğünün, milletinin birliğinin yanında yer aldığını göstermek mecburiyetindedir. Ben 'Milletim bunu yapacaktır' diyorum. Karşımızdaki sorun artık siyasi rekabetimizi, siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında bir araya gelmemizi zorunlu kılıyor."

-"Kuzu kuzu geleceksiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin doğrudan halkın oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkenin ve milletin bu birliğinin, beraberliğinin ve kararlılığının temsilcisi olmaya çalıştığını vurguladı.

Erdoğan, "Yatıyorlar, kalkıyorlar, işte bakıyorsun, ana muhalefeti 'Kaçak saray', yavru muhalefeti 'Kaçak saray'. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ya ne kaçak sarayı? Yani bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamının "Kaçak saray" gibi bu tür şeylerle ki Danıştay'ın verdiği bunca kararlar var, yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Bak önce ne diyorlardı? 'Biz oraya gitmeyiz' ama daha sonra ne demeye başladılar, 'Çağrılırsak gideriz'. Ya zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz. Başka çareniz yok" diye konuştu.

Birlik beraberlik çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin her bir ferdine samimi çağrıda bulunuyorum. Gelin, bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım, terörün karşısına hep birlikte dikilelim, bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım. Yarın çocuklarımızın karşısına başımız dik olarak çıkmak bizden sonraki nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsak bu birliği, beraberliği gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Tarih, herkesi işte böyle kritik dönemlerde söylediği sözlere, ortaya koyduğu tutuma göre kaydeder. Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalacağını bilmelidir. Acılar ve ölümler üzerinden kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi görüyor ve hafızasına kaydediyor. Asker, polis, korucu, vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp, yüreğimizi kor gibi yakıyor. Bu vesileyle terör olaylarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum."

-"Samimi olalım, dürüst olalım"

Terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkardıkları bir yasal düzenleme bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, söz konusu kişilere yönelik bu 4 madde altında bazı yardımlar yapıldığını aktardı.

Bunun şehitler ile bir alakasının olmadığını dile getiren Erdoğan, "Fakat bunu bile ne yazık ki bazı siyasiler istismar etmek suretiyle güya hükümeti yıpratmak istiyorlar. Ben milletçe bunu da bilmenizi istiyorum çünkü Başbakanlığım döneminde biz bu yasayı çıkarmıştık" dedi.

Terör mağdurlarına yönelik yardımlara değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Bunlar farklı zihniyetlerde olabilir ama terör mağduru oldukları için bunlara böyle bir yasal düzenleme yapmıştık ama o gün bunların hiçbirini konuşmayanlar ki Meclis'teydiler, şimdi bakın hemen 'Bunları da şehitler sınıfına soktular' diyerek buradan böyle bir yıpratma kampanyası sürdürüyorlar. Samimi olalım, dürüst olalım. Bu noktada eğer bu samimiyet olmazsa samimiyetsizlik o insanları bir gün vurur. Bunları bilerek vatandaşlarımıza bunları anlatarak bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil ülkesinin ve milletinin yanında yer alan herkesle birlikte biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Hani şair diyor ya 'Sanma bu tekerlek kalır tümsekte.' Şairimizin dediği gibi Türkiye bugünleri de geride bırakacaktır."

-"Türkiye büyümeye, gelişmeye, kalkınmaya devam ediyor"

Bugün açılışı yapılan KKTC Su Temin Projesi'nin önemli parçaları olan Alaköprü Barajı ve Geçitköy Barajı ile aradaki 107 kilometrelik boru hattının, bunun en somut ispatı olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye büyümeye, gelişmeye, kalkınmaya devam ediyor. İnşallah devam edecek" ifadesini kullandı.

Bu büyük projenin, Türkiye ve KKTC için hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Her zaman söylerdim, hatırlayın. 'Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik' diye. Bu anlayışla yürüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutlayan Erdoğan, konuşmasını "Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. İnşallah, evet, ben de aynen 'Su gibi aziz olun' diyorum. İnşallah bu birliğimiz, bu beraberliğimiz, bu kardeşliğimiz daim olsun diyorum. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz, Allah için sevmeye devam edelim. Kalın sağlıcakla" sözleriyle tamamladı.

-Açılıştan notlar

Törenin yapıldığı alanda, Türkiye ve KKTC bayrakları ile Mustafa Kemal Atatürk , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun posterleri yer aldı.

Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Anamurlu muz üreticilerince alana getirilen muzların yanında, üreticiler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra protokolde yerini alan Erdoğan ve Davutoğlu, yanlarına gelen çocukları severek harçlık verdi ve satranç takımı hediye etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu törene eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. 

Tören alanına asılan, "Anadolu'nun memba suyu KKTC'de akıyor" pankartı dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Davutoğlu, KKTC Başbakanı Kalyoncu ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, platform üzerine konulan temsili vanayı açarak, Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi kapsamındaki Alaköprü Barajı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da katıldı.

(Bitti)