Küçükbaş Hayvan Kırkım Kursu sertifika töreni

Küçükbaş Hayvan Kırkım Kursu sertifika töreni
Küçükbaş Hayvan Kırkım Kursu sertifika töreni
ANKARA (AA) - Beypazarı'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı ve Halk Eğitim Merkezi...

ANKARA (AA) - Beypazarı'nda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Küçükbaş Hayvan Kırkım Kursu'nu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Beypazarı Halk Evi'nde düzenlenen sertifika törenine, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Beypazarı Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma ve Jeotermal Kaynaklar Daire başkanı Özgür Güven, Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediyesi Jeotermal Kaynaklar Komisyon Başkanı Muzaffer Yalçın, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Beytullah Ertan, Bostancılar Odası Başkanı Ahmet Gencer, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Ali Ayar ise Türkiye'de Tarım Kanunu'nun 2006'da çıktığını belirterek, şunları söyledi:

"Biz tarım ülkesiyiz ama Tarım Kanunu 2006'da çıktı. Kanunun çıkmasının ardından Türkiye'de birlikler kuruldu ve Bakanlığın desteğiyle bu birlikler güçlendi, üyelerine daha iyi hizmetler vermeye başladı. Bakanlık olarak Türkiye'de küçükbaş hayvancılıkla ilgili önemli bir proje yürütülüyor. Proje kapsamında 63 ilde 29 ırkta 183 proje yürütülüyor. Yerli keçi, koyun ırkının ıslahı amacıyla ülkemiz çapında çalışmalar sürüyor. Hayvancılıkta özellikle, Ankara keçisinin gündeme gelmesinde bu projelerin önemi çok büyüktür."

Özgür Güven ise Türkiye'de bir ilki yaptıklarını ve sertifikalı kırkımcılık kursunu başlattıklarını ifade etti.

Beypazarı ilçesinde verilen kursa katılanlara Türkiye'de bir ilk olmak üzere sertifika vereceklerini kaydeden Güven, "Kursa 15 kişi katıldı. Geçtiğimiz günlerde de kursumuz tamamlandı. Şimdi kırkımcılar burada, sembolik olarak kırkım yapacaklar ve ardından kendilerine kırkım makineleri ile sertifikalarını vereceğiz" dedi.

Beypazarı Belediye Başkanı Kaplan ise Türkiye'de ilk defa Beypazarı ilçesinde sertifikalı kırkımcı kursunun düzenlendiğini, bunun için ilçesi adına gurur duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.