Kurban Bayramı'na doğru

Kurban Bayramı'na doğru
Kurban Bayramı'na doğru
- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hacıince: - "Kurban Bayramı için ülkede mevcut hayvan varlığı yeterli" - "Eylül ayı içerisinde kesim fiyatlarında bir miktar artış olmakla birlikte, bayram sonrasında bir artış beklemiyor ve fiyatların öngörülen seviyelere geleceğini tahmin ediyoruz"

ANKARA (AA) - Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, Kurban Bayramı için ülkede mevcut hayvan varlığının yeterli olduğunu belirtti.

Hacıince, yaptığı yazılı açıklamada, sektöre ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Hacıince, Kurban Bayramı'nda yıl içerisinde üretilen kırmızı et üretiminin yaklaşık dörtte biri oranında üretim yapıldığını belirterek, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2014 yılında yaklaşık 850 bin büyükbaş ve 2 milyon 3 bin küçükbaş hayvan kesildiği,  2015 yılı itibarıyla kurbanlık şartlarına haiz 1 milyon 230 bin büyükbaş, 3 milyon 830 bin küçükbaş hayvan varlığı bildirilmiştir. Kurban Bayramı için ülkede mevcut hayvan varlığı yeterli. Hedefin yüzde 100 yerli üretim olarak belirlenmesi gerekir" ifadesini kullandı.

Hacıince, fiyat istikrarının sağlanabilmesi için kısa dönemli tedbirlerin devam ettirilmesini, bunun yanında yerli üretimi geliştirmeye dönük çalışmaların artırılması gerektiğini vurgulayarak, Kurban Bayramı öncesinde kesim fiyatlarında belirgin şekilde bir yükselme olmadığını kaydetti.

Hacıince, " Eylül ayı içerisinde bir miktar artış olmakla birlikte bayram sonrasında bir artış beklemiyor ve fiyatların öngörülen seviyelere geleceğini tahmin ediyoruz. UKON olarak Kurban Bayramı'nda ülke hayvancılık potansiyeli açısından vatandaşlarımızın kurban kesiminde kurbanlık olarak küçükbaş tercih etmesini tavsiye etmekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.