Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı

Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı
Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: - "Amacımız bundan sonra kimsenin canının yanmamasını, böyle büyük acıların yaşanmamasını sağlamaktır. Türkiye'nin, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını gönülden diliyorum"

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin 16'ncı yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, "Amacımız bundan sonra kimsenin canının yanmamasını, böyle büyük acıların yaşanmamasını sağlamaktır.  Türkiye 'nin, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını gönülden diliyorum" ifadesini kullandı.

İslam yayımladığı mesajında, milleti derinden yaralayan ve kedere boğan büyük felaketin üzerinden 16 yıl geçtiğini hatırlattı.

En büyük temenni ve dualarının böyle büyük acının ve felaketin bir daha yaşanmaması olduğunu belirten İslam, "Ülkemiz için büyük bir felaket olan Marmara depreminde resmi rakamlara göre 17 bin 480 canımızı kaybettik. Binlerce vatandaşımız evsiz, yuvasız kaldı. Biliyorum ki geçen yıllar yaraları sarsa da ne acımızı azalttı ne de kaybettiklerimizi unutturdu. Bundan sonra geçecek yıllar da unutturmayacak" ifadesine yer verdi. 

İslam, devlet ve toplum olarak yaşanan felaketlerden ders çıkarmanın, ülkenin aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunduğu gerçeğini göz önünde tutmanın ve gerekli önlemleri almanın en büyük sorumlulukları olduğunu bildirdi.

Son 13 yılda deprem gerçeğini göz önünde bulunduran hükümetin yasal ve idari yönden yapısal reformlara imza attığını vurgulayan Bakan İslam, şunları kaydetti:

"Amacımız bundan sonra kimsenin canının yanmamasını, böyle büyük acıların yaşanmamasını sağlamaktır. Türkiye'nin, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını gönülden diliyorum. Marmara Depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyor, acılarını paylaştığımı belirtmek istiyorum."