Merkez Bankası'nın faiz indirimi

Merkez Bankası'nın faiz indirimi
Merkez Bankası'nın faiz indirimi
- ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya: - "Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir"

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Merkez Bankası 'nın faiz indirimine ilişkin "Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir" dedi.

Kaya, yazılı açıklamasında, Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirdi. Sanayici ve yatırımcının son bir yıldır kredilerdeki yüksek faizlerden olumsuz etkilendiğini belirten Kaya, bir haftalık repo faizinde 50 baz puanlık faiz indirim kararının sanayiciye faydası olmadığını ve yeterli gelmediğini savundu. Merkez Bankası'nın alt banttaki faizi, borçlanma ve borç verme faizini aynen bırakmasının eksiklik olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası Kanunu'nun 4. Maddesinde, 'Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler' demektedir. Fakat Merkez Bankası faizlerin yüksek kalması sebebiyle sanayicinin büyümesini ve istihdamı arttırmasını desteklememektedir.  Türkiye Ekonomisi, sadece bir milyon yatırımcısı olan menkul kıymet borsalarından ibaret değildir. Asıl desteklenmesi ve hareketlenmesi gereken sektör, reel sektördür, üretim sektörüdür. Türkiye ekonomisinin yüzde 98'inden fazlasını oluşturan KOBİ'ler faiz baskısı altında inim inim inlemektedir. Finansman bulmanın şartları kolaylaştırılmalı, bankacılık ve faiz sistemi yatırıma uygun hale getirilmelidir."