Mogan Gölü'nün "geçmişine" sondaj

Mogan Gölü'nün "geçmişine" sondaj
Mogan Gölü'nün "geçmişine" sondaj
- TÜBİTAK destekli "Mogan ve Eymir Göllerinin Paleoklimatolojik ve Kökensel İncelemesi" adlı proje kapsamında, Mogan Gölü kıyısında sondaj çalışması yapıldı - Çalışmalarda elde edilecek sonuçlar, bölgedeki iklim değişimleri konusunda fikir verecek - Prof. Dr. Ocakoğlu: - "Ankara'nın yanı başında bulunan Mogan ve Eymir göllerinin geçmişini, nasıl oluştuklarını ve oluştukları günden bu yana da bölgedeki iklimin nasıl değiştiğini anlamak üzere bir proje önerisi sunduk. Bu proje 5 ay önce TÜBİTAK tarafından kabul edildi ve yaklaşık 350 bin lira destekle bu projeye başladık"

ANKARA (AA) - SONER AKSAKAL -  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) desteğiyle yürütülen "Mogan ve Eymir Göllerinin Paleoklimatolojik ve Kökensel İncelemesi" adlı proje kapsamında, Mogan Gölü kıyısında sondaj çalışması yapıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin öncülüğünde, bazı üniversitelerin ve kamu kurumlarının desteğiyle, 8 bilim adamından oluşan ekip tarafından yürütülen proje çerçevesinde, Mogan Gölü kıyısına sondaj vuruldu.

Sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu, "Ankara'nın yanı başında bulunan Mogan ve Eymir göllerinin geçmişini, nasıl oluştuklarını ve oluştukları günden bu yana da bölgedeki iklimin nasıl değiştiğini anlamak üzere bir proje önerisi sunduk. Bu proje 5 ay önce TÜBİTAK tarafından kabul edildi ve yaklaşık 350 bin lira destekle bu projeye başladık" dedi.

İnsanların, Mogan Gölü'nün geçmişinin kısa olduğunu söylediklerini belirten Ocakoğlu, bunun ortaya çıkması için gölün kenarında sondaj çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Ocakoğlu, "Gölün geçmişini öğrenmek için sondaj makinesiyle biz karot (kayaç örneği) arıyoruz. Karot, yerin derinine doğru gölün eski zamanlarında birikmiş olan çamurların bu alet vasıtasıyla alınması demek oluyor. Bu cihaz, yaklaşık 30 metre derinliğe indi ve yüzeyden itibaren neredeyse 25 metre derinliğe kadar gölün eski zamanlarında birikmiş çamurları geçe geçe gitti" diye konuştu.

Çıkan malzemeyi karot sandıklarına yerleştirdiklerini dile getiren Ocakoğlu, "Bu çalışmanın benzerini Eymir Gölü'nde iki farklı lokalde daha yapacağız. Bunun sonucunda laboratuvarlarda yapılacak incelemeler sonucu göllerin geçmişi ortaya çıkacak" dedi.

Ocakoğlu, desteklerinden dolayı Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut'a teşekkür etti.

Doç. Dr. İsmail Ömer Yılmaz, Mogan ve Eymir göllerinde ilk kez böyle bir çalışma yapıldığını belirterek, "Bu proje detaylı, kapsamlı ve çok disiplinli bir bilimsel projedir. Bu sondaj çalışmalarında alınacak karotlar daha sonra bilimsel alanda yapılacak analizlerle gölün geçmişinde yaşadıkları iklim değişikliklerinin tespiti söz konusu olacak" şeklinde konuştu.

Yılmaz, bu değişimlerin geçmişten geleceğe ışık tutacağını ve gölün gelecekte nasıl doğal süreçler geçireceği konusunda fikir vereceğini söyledi.

Projenin 3 yıl süreyle yürütüleceği belirtildi. 

 

 


  ETİKETLER:

  TÜBİTAK

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Fatih

  ,

  Kamu

  ,

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  Bilim

  ,

  lira

  ,

  esnaf