Muhtardan "hayır odası"

Muhtardan "hayır odası"
Muhtardan "hayır odası"
- Ankara'nın Keçiören ilçesindeki Yeşiltepe Mahallesi'nin Muhtarı Aygün, muhtarlığın toplantı odasını ihtiyaç sahipleri için her türlü eşyanın ve kıyafetin bırakıldığı "hayır odası" haline getirdi - Muhtar Aygün: "Ben de annesiz, babasız büyüdüm. Yoksulluğu çok iyi biliyorum. Zaten gerçekten ihtiyacı olan insanlar dilenemez, isteyemez. Biz de o yüzden odada insanları tek başına bırakıyoruz ki rahatça istediklerini alsınlar"

ANKARA  (AA) - Ankara'nın Keçiören ilçesindeki Yeşiltepe Mahallesi'nin muhtarı Ferhat Aygün, muhtarlığın toplantı odasını "hayır odası" haline getirdi. İhtiyaç sahipleri hiçbir bedel ödemeden odadaki kıyafetleri, eşyaları ya da oyuncakları alabiliyor.

Muhtar Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "hayır odası" fikrini kendi hayatından yola çıkarak geliştirdiğini ve ramazan ayında ihtiyaç sahipleri ile yaptıkları iftarda temellerinin atıldığını anlattı. "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır" hadisinden yola çıktığını söyleyen Aygün, "Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener" sözünü de çerçeveletip duvarına astı.

Aynı zamanda Keçiören ilçesindeki 51 muhtarın en genci olan 33 yaşındaki Ferhat Aygün, yardımseverlerle ihtiyacı olanlar arasında bir köprü oluşturduğunu belirtti. Aygün, başlattığı uygulamaya ilişkin bilgi verdi. Önceleri poşetlerde bulunan eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten Aygün, "hayır odası"nın daha düzenli hale getirileceğini anlattı.

Aygün,"Muhtarlığın toplantı odasının gereksiz olduğunu düşündük ve toplantı odasını hayır odası olarak kullanmaya karar verdik. Zaten fazla toplantı yapmıyoruz. Muhtarlıktaki kitaplık raflarına, gelen eşyaları koyuyoruz. Şu an bir hayırsever vatandaşımız odamıza askılıklar yaptıracak" dedi.

- "Yoksulluğu çok iyi biliyorum"

Yardıma ihtiyacı olanları, muhtarlığın "hayır odası"nda çekinmemeleri için yalnız bıraktıklarını belirten Aygün, ihtiyacı olan insanları çok iyi anladığını söyledi. Muhtar Aygün, "Çünkü ben de annesiz, babasız büyüdüm. Yoksulluğu çok iyi biliyorum. Zaten gerçekten ihtiyacı olan insanlar dilenemez, isteyemez. Biz de o yüzden odada insanları tek başına bırakıyoruz ki rahatça istediklerini alsınlar" diye konuştu.

2014 yerel seçimlerinde kendisine oy veren insanlara borcu olduğunu belirten Muhtar Aygün, "İhtiyaç sahiplerini muhtarlık olarak belirliyoruz. Daha sonradan bu insanlara sosyal medya ve telefonlarına mesaj aracıyla ulaşıyoruz" dedi.

Aygün'ün verdiği bilgiye göre mahalle sakinlerinin yardımlarıyla oluşturulan "hayır odası"na ulaştırılanlar arasında kıyafetler, mobilyalar, beyaz eşyalar, oyuncaklar ve hatta gelinlik bile bulunuyor. Bunun dışında zaman zaman  para yardımları da muhtar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.