Mülteci sorunlarına ilişkin konferans düzenlenecek

Mülteci sorunlarına ilişkin konferans düzenlenecek
Mülteci sorunlarına ilişkin konferans düzenlenecek
ANKARA (AA) - Refah ve Adalet Derneği (Refahder) Genel Başkanı Vahdettin Elbay, "Türkiye'nin en önemli krizi ne terör ne de ekonomidir. Yüz yüze...

ANKARA (AA) - Refah ve Adalet Derneği (Refahder) Genel Başkanı Vahdettin Elbay, " Türkiye 'nin en önemli krizi ne terör ne de ekonomidir. Yüz yüze olduğumuz ciddi bir mülteci krizi vardır ve toplumun her kesimi konuya duyarlı olmak mecburiyetindedir" değerlendirmesinde bulundu.

Refahder, Türkiye'deki mülteciler sorunu ile ilgili ortak bir çözüm planı için konferans düzenleyecek.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde, 26 Nisan Pazar günü düzenlenecek konferansa yerli ve yabancı medya, toplum bilimciler, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katılacak.

Refahder Genel Başkanı Elbay, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin en önemli krizi ne terör ne de ekonomidir. Yüz yüze olduğumuz ciddi bir mülteci krizi vardır ve toplumun her kesimi konuya duyarlı olmak mecburiyetindedir" ifadesini kullandı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana insanlığın karşılaştığı en büyük mülteci krizinin Suriye'de yaşandığını dile getiren Elbay, şunları kaydetti:

"BM resmi rakamlarına göre 1 milyon 800 bin Suriyeli mülteci Türkiye'dedir. Ülke olarak 5 milyar dolardan fazla para harcadık ama bu rakam bile yetersiz kaldı. Başta Somali olmak üzere Afrika, Afganistan, İran, Irak ve Ermenistan bölgelerinden her gün yüzlerce kişi başta İstanbul olmak üzere ülkemize göç etmektedir. Gün geçmesin ki Ege'den, Akdeniz'den bir facia haberi gelmesin. Çok büyük bir kriz ile karşı karşıyayız."

Türkiye'nin hem coğrafi hem de tarihi ve kültürel açıdan son derece stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Elbay, her türlü yardım için toplumun bütün kesimlerinin seferber olması gerektiğini belirtti.

Dernek olarak düzenleyecekleri ilk konferansı mülteciler konusuna ayırdıklarını dile getiren Elbay, konferans sonrası bir sonuç bildirgesi ile görüşlerini kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.