Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi'nin idam cezasına mahkum edilmesi, Rize, Kayseri, Bayburt ve Konya'da protesto edildi

RİZE (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi nedeniyle, Rize, Kayseri, Bayburt ve Konya'da protesto gösterileri düzenlendi.

Rize Sivil Toplum Platformu öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, ellerinde dövizlerle slogan atarak idam kararına tepki gösterdi.

Memur-Sen Rize Şube Başkanı Resul Usta, grup adına yaptığı konuşmada, Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acizlik içine düşenlerin, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamadığı, bazı Arap ülkelerinin olayı görmezden geldiğini, Batı ülkelerinin ise zulme ortak olduğunu savundu.

Mısır halkının tüm zorbalıklara direnişini sürdürdüğünü ve özgürlüğün direnişle geleceğini ifade eden Usta, idam kararları hakkında son kararı verecek Mısır müftüsüne seslenerek, "Hukuki, insani, ahlaki ve vicdani olmayan bu kararı onaylama. Darbecilerin suçuna ortak olma. Zulme geçit verme. Aksi halde vicdan azabından kurtulamayacaksın. Vicdan azabından kurtulsan, Allah'ın gazabından kurtulamayacaksın. Mahkeme-i Kübra'da hesabını vereceksin" dedi.

Usta, insanlık ve ümmet bilinci için ayağa kalkma zamanının çoktan geçtiğini vurgulayarak, "Vakit, siyonistlere, emperyalistlere, diktatörlere, darbecilere 'dur' deme vaktidir. Bizim için, ümmet için direnen kardeşlerimizin yanında, kapitalist barbarların karşısında durma vaktidir. Batı'dan medet umma devri bitmiştir. BM'den adalet bekleme devri kapanmıştır. Diktatörlerden aman bekleme devri sona ermiştir. İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı karar kaldırılsın. Hukuki ölçütü olmayan insanlık kriterlerine uymayan, İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin. Şikayet etmeyeceğiz, ayağa kalkacağız, kardeşlerimiz özgür kalana kadar da oturmayacağız" diye konuştu.

Usta, Mısır, Gazze, Suriye, Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Grup, açıklamanın ardından  Atatürk Caddesi'nden itibaren yürüyerek Memiş Ağa Parkı'na geçti. Burada AK Parti Gençlik Kolları tarafından temsili olarak bir ağacın dallarına ip ve çeşitli pankartlar asıldı. 

Grup, slogan attıp dua okuduktan sonra dağıldı.

- Kayseri

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin idama mahkum edilmesi Kayseri'de bazı sivil toplum kuruluşu üyelerince kınandı. 

Hukukçular Derneği Kayseri Şube Başkanı avukat Seyit Halil Yüzgeç, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, verilen idam kararlarına tepki gösterdi.

Dünyada darbelerin artık başka aşamaya geldiğini belirten Yüzgeç, "Mısır'da yönetimi gasbeden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğu yeni boyuta varmıştır. Periyodik zulmün en son aşaması halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idamına karar verilmesidir" dedi.

Düzmece mahkeme ve yargılamayla Mısır'da olan zulmün artık son noktaya geldiğini vurgulayan Yüzgeç, "Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin dizayn ettiği bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar, dünyada yitik bir değer olan adaletin ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir" diye konuştu. 

Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Memur-Sen Kayseri Şubesi üyeleri de Mursi hakkında verilen idam kararının protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Kayseri İl Temsilcisi İrfan Kaşıkçıoğlu, Mısır Müftüsünün kararı onaylamayacağına inandıklarını belirterek, "Mursi ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır'daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz" ifadelerini kullandı.

Darbe yapanların mutlaka adalet önünde hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Kaşıkçıoğlu, "Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır'da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Mursi'nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır" diye konuştu.

Basın açıklamasına AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, AK Parti Kayseri milletvekili adayları Havva Talay Çalış ve Aydın Kalkan da katıldı.

- Konya

Konya'da Memur-Sen İl Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte, idam kararı protesto edildi.

Kent merkezindeki Kayalıpark'ta toplanan Memur-Sen Konya İl Temsilciliği üyeleri, tekbir getirerek ve sloganlar atarak idam kararına tepki gösterdi. 

Memur-Sen İl Temsilcisi Nazif Karlıer, burada yaptığı açıklamada, Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin dosyasının idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderildiğini anımsattı.

Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları kınadıklarını ifade eden Karlıer, idam kararlarının Mısır'daki vahşetin tescili olduğunu dile getirdi.

Karlıer, zulme sessiz kalmayıp, meydanları terk etmeyerek, eşi benzerine az rastlanan örnek davranışa imza atanların değil, darbecilerin yargı önünde hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

- Bayburt

Memur Sen Bayburt İl Temsilciliğince düzenlenen protesto eylemine, kentte faaliyet gösteren 16 sivil toplum örgütünün yanı sıra siyasi partiler de katıldı.

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Türk Dünyası Parkı'nda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen İl Başkanı Fikret Özbey, Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları, alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

Özbey, haklı olanları cezaların susturamayacağını belirterek, "Gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz" dedi.

Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acizlik içine düşenlerin,  bugün Muhammed Mursi'yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken batının bu zulme ortak olduğunu dile getiren Özbey, şunları söyledi:

"Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını görüyoruz. Son hukuksuz karar ve batının sessizliği, dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız, hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti. Batı'nın sadece kirli yüzü değil, doğasındaki küfrü de bir kez daha ortaya çıktı."

  Özbey, Mısır halkının tüm zorbalıklara rağmen direnişten hiç vazgeçmediğini vurgulayarak, bütün insanlığın ayağa kalkarak karara tepki göstermesini istedi.

"İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı karar kaldırılsın" diyen Özbey, "Hukuki ölçütü olmayan insanlık kriterlerine uymayan, İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin. Şikayet etmeyeceğiz, ayağa kalkacağız, kardeşlerimiz özgür kalana kadar da oturmayacağız" diyerek konuşmasını tamamladı.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.