Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
-AY-BİR Başkanı Balcı: -"İslam ülkelerindeki birçok hükümetin zımni onay mahiyetindeki sükutunu da ibretle izlemekteyiz"

ANKARA (AA) - İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AY-BİR) Başkanı Yusuf Balcı,  Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasına İslam ülkelerinin sessiz kalmasını ibretle izlediklerini bildirdi. 

Balcı, yazılı açıklamasında, Mısır'da meşru hükümete yapılan darbe sonrası zulüm, baskı, cinayet ve idamların fütursuzca devam ettiğini ifade etti. 

Mısır Müftüsü'nün de cinayetlere ortak olduğunu kaydeden Balcı, şunları belirtti:

"İnsanlığın yüz karası bu kararlara karşı Batılı devletler ile sözde insan hakları savunucularının ve bunların İslam alemindeki uzantılarının sessizliğine ve ikiyüzlülüğüne büyük bir esefle şahitlik etmekteyiz. İslam ülkelerindeki birçok hükümetin zımni onay mahiyetindeki sükutunu da ibretle izlemekteyiz."

Birleşmiş Milletler , İslam İşbirliği Teşkilatı ile hükümetlere çağrıda bulunan Balcı, "Aksi halde bu kuruluşlar da bu cinayetlerin ortağı olarak vicdanlarda mahkum olacaklardır. İslam ülkelerinde temel sorun, yönetimlerin halkın iradesini yansıtmamasıdır. Mısır'da da er veya geç halkın iradesine dayalı meşru bir sistem hakim olacaktır. Bu vesile ile kardeş Mısır halkına sabır ve direnme gücü dileriz" ifadesini kullandı.