MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Erdal:

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Erdal:
MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Erdal:
- "Gayrimenkul karşılığı teminata kredi yerine, projeye yönelik kredi uygulaması yapılmalıdır"

ANKARA (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, ihracatçılara verilen desteklerin artırılması gerektiğini belirterek, "Gayrimenkul karşılığı teminata kredi yerine, projeye yönelik kredi uygulaması bu konuda ciddi bir adım olacaktır" ifadesini kullandı. 

MÜSİAD Ankara Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şube tarafından ihracat kredileri konusunda toplantı düzenlendi.

Toplantına konuşan MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, son günlerde yaşanan terör olaylarında şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. 

Uluslararası piyasalar ve ülke gündemindeki gelişmeler nedeniyle ekonomide yaşanan durgunluğun ihracat hedeflerine ulaşılması konusunda akıllarda soru işaretlerine yol açtığını kaydeden Erdal, "Bu süreçte ihracatçılarımıza verilen desteklerin artırılması önemli. Gayrimenkul karşılığı teminata kredi yerine projeye yönelik kredi uygulaması bu konuda ciddi bir adım olacaktır. Ayrıca, özellikle Ankara'dan başlayacak doğrudan uçuşların da ihracatçılarımıza büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Eximbank Ankara Bölge Müdürü Funda Baydar da ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi, ihracatçılara güven sağlanması, rekabet gücünün artması ana başlıkları altında hizmet sunduklarını ifade ederek, geçen yıl sağladıkları 31,8 milyar dolarlık ihracat desteğinin 21 milyar dolarını kredi desteği olarak sunduklarını bildirdi.

Bu yıl 34,1 milyar dolar olarak ihracat desteği vermeyi hedeflediklerini kaydeden Baydar, "Belirli zamanlarda firma ziyaretleri ile hizmetlerimiz hakkında ihracatçılarımızı bilgilendirerek bu hizmetlerden faydalanmalarını amaçlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.