Nallıhan'da bulunan Juliopolis Antik Kenti ilgi çekiyor

Nallıhan'da bulunan Juliopolis Antik Kenti ilgi çekiyor
Nallıhan'da bulunan Juliopolis Antik Kenti ilgi çekiyor
ANKARA (AA) - Nallıhan ilçesinde bulunan Juliopolis Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.Çayırhan Mahallesi, Gülşehri bölgesinde...

ANKARA (AA) - Nallıhan ilçesinde bulunan Juliopolis Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Çayırhan Mahallesi, Gülşehri bölgesinde bulunan Juliopolis Antik Kenti ve nekropolünde,  Anadolu Medeniyetleri Müzesi koordinatörlüğü ve Çayırhan Belediyesinin destekleriyle 4 yıldır sürdürülen kazılarda bugüne kadar 6 değişik tipte 460'ın üzerinde mezar odasına ulaşıldı.

Kazılarda ortaya çıkan klineli mezar odalarında, cesetlerin konulduğu özel bölmeler ve kemerle birbirini tamamlayan mezarlar oldukça ilgi görüyor. 

Juliopolis Antik Kentine ait bir kilise kalıntısının da ortaya çıkarıldığı kazılarda, kentin etrafını çeviren sur duvarları da ortaya çıkarıldı.

Nallıhan Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Bayrak, yaptığı açıklamada, ilçeyeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken antik kente, belediye olarak yürüyüş yolları yapacaklarını söyledi.

Bayrak, antik kentte yürütülen kazıların tamamının kendisinin Çayırhan belediye başkanı olduğu dönemde başlatıldığını belirterek mezar odalarından çıkan yaklaşık 800 eserin Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, "Juliopolis Antik Kenti Eserleri" adı altında sergilendiğini dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Anadolu

  ,

  Belediye

  ,

  Kilise

  ,

  başkan