Nepal'deki deprem

Nepal'deki deprem
Nepal'deki deprem
- AFAD koordinasyonundaki ekipler, yıkıcı depremin zararları ile karşılaşan Nepal'de çalışmalarını sürdürüyor - AFAD'ın açıklamasında, tahminlere göre ülkede 1.4 milyon kişinin gıdaya gereksinimi bulunuyor

ANKARA (AA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonundaki ekipler, yıkıcı depremin zararları ile karşılaşan Nepal'de çalışmalarına devam ediyor.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, depremin ardından AFAD ve koordinasyonundaki arama kurtarma ile insani yardım ekipleri bölgede çalışmaya başladı. AFAD koordinasyonundaki 93 kişilik Türk ekibinin iyileştirmek için çalıştığı Nepal'de 1.4 milyon kişinin  gıda ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor.

Nepal'in büyük bölümünde binalar ve yollar önemli oranda hasar gördü, elektrik ile haberleşme sistemleri kesintiye uğradı. Genelinde önemli hasar oluşan ülkede, özellikle Katmandu çevresindeki hastaneler kapasitelerinin üzerindeki sayıda yaralıya hizmet veriyor.

Everest Dağı'ndaki birinci ve  ikinci kamp alanlarının çığ altında kaldığı Nepal'de, cenazelerin muhafaza edilmesinde de problemler yaşanıyor. Petrol sıkıntısının yaşandığı Katmandu'da benzin istasyonlarında oluşan uzun kuyruklar çalışmaları olumsuz etkiliyor.

Son 80 yılın en büyük depremi ile mücadele eden Nepal'in yardımına koşan ilk ülkelerden biri Türkiye oldu. Depremin meydana gelmesinden 8 dakika sonra Nepal'e intikal için hazırlıklara başlayan AFAD Arama Kurtarma Birlikleri ile koordinasyonundaki ekipler, 24 saat içerisinde bölgeye ulaştı.

Havalimanından çalışma bölgelerine transfer sırasında içerisinde canlı bulunma ihtimali olan enkazlarda çalışma yapan AFAD koordinasyonundaki ekipler, 22 yaşında yaralı bir gence ve 3 kişinin cansız bedenine ulaşmıştı.