Nissibi Köprüsü Açılış Töreni

Nissibi Köprüsü Açılış Töreni
Nissibi Köprüsü Açılış Töreni
- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "7 Haziran bizler için çok anlamlı, farkındasınız değil mi? Ya eski Türkiye galip gelecek ya yeni Türkiye galip gelecek" - "Bu ülkede Diyanet İşleri makamına bu denli saldırmayı hedef olarak göstermeyi kendine adeta bir sandıkta yol olarak telakki eden, terör örgütünü arkasına alan bir siyasi anlayışa inanıyorum ki benim ne Kürt kardeşlerim ne Arap kardeşlerim ne Zaza kardeşlerim Türk'ü, Boşnak'ı, Arnavut'u, Gürcü'sü, Laz'ı hiçbirisi prim vermeyecek"

ADIYAMAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "7 Haziran bizler için çok anlamlı, farkındasınız değil mi? Ya eski Türkiye galip gelecek ya yeni Türkiye galip gelecek" dedi.

Erdoğan, Adıyaman Nissibi Köprüsü Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Temel at ortada bırak, bizim kitabımızda böyle bir şey yok. Başlarız, tarih veririz, bitiririz, yeni Türkiye'yi böyle inşa etmeye başladık" diye konuştu.

"Yol medeniyettir" dediklerini anımsatan Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün Adıyaman, Siverek, Diyarbakır üçgenini birbirine bağlayan kavşak noktası olduğunu söyledi. Erdoğan, 4 şeritli köprünün 97 milyona yapıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Birileri çıkıyor bakıyorsunuz aman ya Rabbim kuru sıkı atıyorlar. Bu ülkede Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hastanelerini karlı iken zarar ettiren ve pislikten geçilemez hale getiren sizler, nasıl olacak da bu ülkede böyle kuru sıkı... Bakıyorsunuz 30 milyarlardan, 40 milyarlardan, 50 milyar dolarlardan bahsediyorlar. Bunlar herhalde hayatlarında para falan saymadılar.

Bunu biz söylersek olur da ama sizin söylemeniz mümkün değil. Biz çünkü yaptık. Böyle biz 'cek', 'cak'larla konuşmuyoruz. Biz yaptıklarımızla konuşuyoruz. Diyorum ya; 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'." 

Köprünün mimarisinin özel olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi buradan Kahta, onun da ihalesi yapıldı, inşallah benim bir sözüm var, seçimden sonra, 7 Haziran'dan sonra inşallah Siverek'i de bir ziyaret edeceğim. Fakat ben tüm kardeşlerime, bugün bu alanda toplanan tüm kardeşlerime bir şey söylüyorum, 7 Haziran bizler için çok anlamlı, farkındasınız değil mi? Ya eski Türkiye galip gelecek ya yeni Türkiye galip gelecek. 

Birileri çıkıyor ne diyor; geleceğiz Diyanet İşleri'ni kapatacağız. Din derslerini kaldıracağız. Kaynak mı, Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki Mercedes. Halbuki altlarında spor arabalardan geçilmiyor. Değerli kardeşlerim, yarın bir müjde duyabilirsiniz. Bu müjde Diyanet İşleri Başkanımızla alakalı olacak. Çünkü Bosna-Hersek'ten dönerken sözüm var, dedim ki 'Açıklamayacağım, tamam'. 'Cumadan önce açıklamayacağım'. Niye? Bu ülkede Diyanet İşleri makamına bu denli saldırmayı hedef olarak göstermeyi kendine adeta bir sandıkta yol olarak telakki eden, terör örgütünü arkasına alan bir siyasi anlayışa ben inanıyorum ki benim ne Kürt kardeşlerim, ne Arap kardeşlerim, ne Zaza kardeşlerim, Türk'ü, Boşnak'ı, Arnavut'u, Gürcü'sü, Laz'ı hiçbirisi prim vermeyecek."

CHP 'nin "Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter", HDP'nin "Bizim Kabemiz Taksim'dir" söylemlerini kullandığını ifade eden Erdoğan, "Bizim tek Kabemiz var, o da Mekke'de" dedi. Erdoğan, 7 Haziran'da gerekli olan dersin verileceğini vurguladı.

"Eğer bir Cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorsam canım yanıyor canım. Çünkü bir şey söyledim, 'ben milletin tarafında olacağım' dedim" ifadelerini kullanan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nu da eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun önce imam hatip okullarını kapatacağını söylediğini daha sonra bunu reddetiğini anlatan Erdoğan, CHP'nin seçim beyannamesinde 1+8+4 formülünün yer aldığına işaret etti.

Cumhurbaşkan Erdoğan, 4 çocuğunu da imam hatip okullarında okuttuğunu söyledi. Okullarının kapılarından başlarını açmadıkları için kovulduklarını da anlatan Erdoğan, çocuklarının katsayı gibi engellerle üniversitelere de sokulmadıklarını anımsattı. Çocuklarının yurtdışında okumak zorunda kaldığını vurgulayan Erdoğan, "İmam hatipli' demek, bak buralardan mezun olabiliyormuş" dedi.

İmam hatiplerin orta kısımlarının açıldığını, katsayı engellerinin kaldırıldığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu milletin evlatları çocuklarını imam hatiplere döndürmeye başladı. Sayı 60 binden 1 milyona çıktı. Çünkü bu millet istiyor ki yavrum benim hem dinini diyanetini en iyi şekilde öğrensin hem de müspet ilimleri en iyi şekile öğrensin. İmam hatiplerde bu derslerin hepsi var mı? Var, gönderdi. Şimdi düz liselerde de fen lisesi anadolu vesaire, hepsinde de artık başörtüsü serbest mi? Danıştay kararını aldı, teşekkür ediyorum" dedi.

Kur'an derslerinin serbest olduğunun altını çizen Erdoğan, artık başı açık ve başı kapalı kızların elele, kolkola okuyabildiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sincik'te kendisine yüzde 96, Adıyaman'da yüzde 70 gibi bir destek geldiğini belirterek, teşekkür etti.

-Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdikten sonra, vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Daha sonra otomobilin şoför koltuğuna geçen geçen Erdoğan, köprüde tur attı.

Erdoğan'a Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de eşlik etti.

Erdoğan, daha sonra helikopterle alandan ayrıldı.

(Bitti)