Öğretmenlere rotasyon uygulaması

Öğretmenlere rotasyon uygulaması
Öğretmenlere rotasyon uygulaması
- Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk: - "Rotasyon uygulamasının, öğretmenlerimizi huzursuz etmekten ve bu nedenle eğitime darbe vurmaktan başka eğitim hayatımıza hiçbir getirisi olmayacaktır"

ANKARA (AA) - Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Rotasyon uygulamasının, öğretmenlerimizi huzursuz etmekten ve bu nedenle eğitime darbe vurmaktan başka eğitim hayatımıza hiçbir getirisi olmayacaktır" ifadesini kullandı.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, 17 Nisan'da yürürlüğe giren, MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 48. maddesinde "coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak, valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır" hükmünün yer aldığını hatırlattı.

Rotasyonun öğretmen dağılım dengesini allak bullak edeceğini savunan Koncuk, bu durumdan öğretmenlerin ailelerinin de etkileneceğini belirtti. 

 Öğretmenin bu derece mağdur ve huzursuz edildiği bir ortamda verim elde edilemeyeceğini ifade eden Koncuk, şunları kaydetti:

"Şunu görebiliyorum ki rotasyonu bu şekilde uygulayacak olan AKP 'nin, 7 Haziran genel seçimlerinde öğretmenlerin oylarına ihtiyacı kalmamış. Öte yandan, öğretmenlere rotasyon uygulamasını 'tebdilihavada ferahlık vardır' diyerek, dolaylı destekleyen ve hatta okullarda kirli propaganda yaparak 'bize üye olursanız rotasyonda mağdur olmazsınız' yalanlarıyla bu durumdan nemalanmaya çalışan, sözde sendikaya da bir 'tebdilihava' gerektiğini düşünüyorum.

Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Milli Eğitim Bakanlığına ve AKP hükümetine sesleniyorum, telafisi mümkün olmayacak noktaya gelmeden yanlıştan dönün. Rotasyon uygulamasının, öğretmenlerimizi huzursuz etmekten ve bu nedenle eğitime darbe vurmaktan başka eğitim hayatımıza hiçbir getirisi olmayacaktır. Yüzbinlerce öğretmenin, onların ailelerinin, milyonlarca öğrencimizin ve velilerimizin ahını alıyorsunuz. Bu vebalin altında kalacaksınız."