Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "(Enerji sektörüne yapılan yatırımlar) Bu yatırımlarla, bu senenin ilk 6 ayında ülke ekonomisine 9,275 milyar liralık katkı sağladık" - "Son 12 yılda, HES yatırımlarında yüzde 100'ün üzerinde bir artış sağladık. 2003'te 12,241 MW olan kurulu gücü 2015'te 25,148 MW'ye yükselttik. HES'lerin enerji üretimine katkısında da 3 kattan fazla artış imkanı sağladık"

ANKARA (AA) -  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, enerji sektörüne yapılan yatırımlarla, bu senenin ilk 6 ayında ülke ekonomisine 9,275 milyar liralık katkı sağlandığını bildirdi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından, Türkiye 'de işletmeye açılan Hidroelektrik Santrallerin (HES) ürettiği elektriğin 2015'in ilk 6 ayı itibarıyla ekonomiye katkısının 9,275 milyar lira olduğu belirtildi.

Açıklamada, bu yılın ilk 6 ayında enerji üretiminde fosil kaynakların payının yüzde 66,3, yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 33,7, yenilenebilir kaynakların içinde HES'lerin payının ise yüzde 83 olduğu aktarıldı.

Bu dönemde üretilen 122,5 milyar kilovatsaatlik enerjide en büyük payı 44 milyar kilovatsaatle doğal gaz ve LNG yakıtlarının aldığı ifade edilen açıklamada, kömür santrallerinden 33 milyar, HES'lerden ise 35 milyar kilovatsaat enerji üretildiği, kalan 10,5 milyarlık kısım ise rüzgar, jeotermal, biogaz ve diğer hammaddeler kullanılarak üretildiğine işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunu ifade etti.

İlk 6 aylık dönemde enerji ihtiyacının 3'te 2'sinin termik santrallerden üretilen enerjiden kaynaklandığını aktaran Eroğlu, bu enerjinin üretiminde kullanılan petrolün ve doğalgazın neredeyse tamamının ithal edildiğini vurguladı. Eroğlu, işletmeye alınan ve alınacak HES'ler ile enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın da önüne geçildiğinin altını çizdi. 

Türkiye'nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendirmediğine dikkati çeken Eroğlu, "Potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilovatsaattir. Halihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 159 milyar kilovatsaattir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam bin 401 projeden meydana gelmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, boşa akan suların gücününün ülke ekonomisine kazandırmak için enerji sektörüne yatırım yaptıklarını belirterek, "Bu yatırımlarla, bu senenin ilk 6 ayında ülke ekonomisine 9,275 milyar liralık katkı sağladık. Son 12 yılda, HES yatırımlarında yüzde 100'ün üzerinde bir artış sağladık. 2003'te 12,241 MW olan kurulu gücü 2015'te 25,148 MW'ye yükselttik. HES'lerin enerji üretimine katkısında da 3 kattan fazla artış imkanı sağladık" ifadesini kullandı. 

İnşaatı devam eden baraj ve nehir tipi santrallerin 2017'ye kadar işletmeye alınacağını aktaran  Eroğlu, özel sektör ve DSİ tarafından işletmeye alınacak santrallerin toplam kurulu gücünün 7,017 MW,  yıllık enerji üretiminin ise 21,6 milyar kilovatsaat olduğunu vurguladı.

Eroğlu, bugüne kadar işletmeye alınan HES'lerin üretimiyle yılda yaklaşık 40 milyon ton karbondioksit salınımının engellendiğini kaydetti.