Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Dünyada her yıl 10 milyon hektardan fazla arazi, insan faaliyetleri sebebiyle bozuluyor" - "Toprak verimliliğinin azaldığı bölgelerde yaklaşık 1 milyar insan, yeterli beslenemiyor. Bu gidişle toprak, dünyayı doyuramayacak"

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada her yıl 10 milyon hektardan fazla arazinin, insan faaliyetleri sebebiyle bozulduğunu belirterek, "Toprak verimliliğinin azaldığı bölgelerde yaklaşık 1 milyar insan, yeterli beslenemiyor. Bu gidişle toprak, dünyayı doyuramayacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 12-23 Ekim tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı'nda yapılacak çalışmaların, verilecek mesajların daha yaşanabilir bir dünyanın inşası bakımından son derece önemli olduğunu belirtti.

Dünya nüfusunun 7 milyara ulaştığını, 2050 yılında ise 9 milyarı geçeceğinin tahmin edildiğini ifade eden Eroğlu, büyüme karşısında denizlerin kirlendiğini, akarsuların, göllerin kuruduğunu, ormanların tehdit altına girdiğini kaydetti.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın ise günümüzün en önemli global problemi olduğunu aktaran Eroğlu, çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklığın sadece çevresel bir sorun yaratmanın dışında ekonomiyi, güvenliği ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkilediğine değindi. 

Eroğlu, toprakların kötü kullanımı sebebiyle 2035 yılına kadar küresel gıda üretiminin yüzde 12 azalması beklendiğine işaret etti. Eroğlu, gerekli önlemlerin acilen alınmaması halinde yetersiz beslenen insanların durumunun çok daha kötüye gideceğini, bu nedenle acil tedbir alınması gerektiğini vurguladı. 

- " Türkiye açısından tarihi bir fırsat"

Dünyada her yıl 10 milyon hektardan fazla arazinin, insan faaliyetleri sebebiyle bozulduğuna dikkati çeken Eroğlu, "Toprak verimliliğinin azaldığı bölgelerde yaklaşık 1 milyar insan, yeterli beslenemiyor. Bu gidişle toprak, dünyayı doyuramayacak" ifadesini kullandı. 

Eroğlu, çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklık gibi tehlikelerle baş edebilmenin tek yolunun birlikte hareket edebilme yeteneğinin kullanabilmesi ve ülkelerin işbirliği içerisinde etkin eylemler gerçekleştirmesi olduğunun altını çizdi. Eroğlu, son dönemde yaptıkları reformlarla, sürdürülebilir orman yönetimi, ağaçlandırma ve ormansızlaşmayla, çölleşme ile mücadele gibi konulardaki çalışmaları hızlandırmaya karar verdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin, dünyada orman konusuna önem veren ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını ifade eden Eroğlu, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Taraflar Konferansı'nın ilk kez Ankara'da yapılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Eroğlu, konferansın Türkiye açısından tarihi bir fırsat ve uluslararası itibar açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.