OSİAD'dan ihracat için işbirliği

OSİAD'dan ihracat için işbirliği
OSİAD'dan ihracat için işbirliği
ANKARA (AA) - Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD), üyelerinin uluslararası piyasalardaki ihracat payını yükseltmek amacıyla Uluslararası...

ANKARA (AA) - Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD), üyelerinin uluslararası piyasalardaki ihracat payını yükseltmek amacıyla Uluslararası Ticaret Derneği ile işbirliği protokolü imzalandı.

OSİAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt ve Uluslararası Ticaret Derneği Başkanı Baki Alkaçar tarafından imzalanan protokol kapsamında uluslararası ticaretin geliştirilmesini amaçlayan her türlü eğitim , toplantı, panel, konferans benzeri organizasyonlarda ortak hareket edilecek.

Uluslararası Ticaret Derneği, talep edilmesi halinde uzmanlık alanları ile ilgili programlarda, sektör uygulamasına yönelik program içeriklerinin geliştirilmesi, çalışmaların yönlendirilmesi ve uygulamacı temin edilmesinde destek verecek. Üniversite öğrencilerinin dış ticaret alanında uygulama stajlarının yaptırılması da işbirliği alanları arasında yer alıyor.

OSİAD Başkanı Kurt, Türkiye 'nin üretirken daha fazla ihracat yapması gerektiğini, son yıllarda uluslararası ticarette önemli sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Uluslararası Ticaret Derneğinin, OSİAD üyelerinin ürünlerinin yurt dışı piyasalarda daha kolay pazar bulmasını sağlayacak organizasyonlar gerçekleştireceğini kaydeden Kurt, "Ayrıca yasal süreçlerde de iş dünyasının dış ticarete katkısını sağlayacak şekilde ortak çalışmalar yapabileceğiz. OSİAD'ın önderliğinde kurulan Anadolu OSB'de üyelerimiz ve diğer yatırımcılarımız iş yerlerini açmaya başladılar. Protokolle ihracat kapasitemizi artıracağız" ifadelerini kullandı. 

Uluslararası Ticaret Derneği Başkanı Alkaçar da işbirliğinin sadece iki derneğin gelişimi açısından değil Türkiye açısından da olumlu sonuçlar üreteceğine inandığına işaret etti.