OSİAD'ın 24. Kuruluş Yılı

OSİAD'ın 24. Kuruluş Yılı
OSİAD'ın 24. Kuruluş Yılı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç: "(Merkez Türkiye Projesi) üzerinde ciddi bir şekilde çalışılmış bir projedir"

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Merkez Türkiye Projesinin üzerinde ciddi şekilde çalışılmış bir proje olduğunu belirtti.

OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneğinin (OSİAD) kuruluşunun 24. yılı nedeniyle bir otelde verilen yemeğe katılan Koç, yatırım ortamının Türkiye'deki hukuk sisteminden kaynaklı yaşananlardan etkilendiğini, siyasilerin en önemli görevlerinden birinin evrensel hukuk kurallarını Türkiye'de egemen kılmak olduğunu söyledi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan Merkez Türkiye Projesine de değinen Koç, "Üzerinde ciddi bir şekilde çalışılmış bir projedir. Projeksiyon olarak Türkiye'nin lojistik bir merkez olmasını önüne hedef koymuştur" dedi. 

Koç, gelecek dönemde huzurlu bir Türkiye ve kavga etmeyen bir siyaset kurumu istediklerini sözlerine ekledi. 

OSİAD Başkanı Ahmet Kurt da son dönemlerde kimsenin sanayici olmaya heveslenmediğini ifade ederek, buna karşın herkesin müteahhit belgesi almak için adeta kuyruk oluşturduğunu dile getirdi. 

Türkiye'nin dört bir yanında alışveriş merkezleri açıldığına işaret eden Kurt, "Bu alışveriş merkezleri başımıza çökecek diyoruz ama ne yazık ki sözümüzü dinletemiyoruz" diye konuştu. 

2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolar ihracat hedefine alışveriş merkezleri dikerek ulaşılamayacağını kaydeden Kurt, sanayi, Ar-Ge ve inavosyonu gelişmeden ilerlemiş bir ülke örneği bulunmadığına dikkati çekti. 

Konuşmaların ardından başarılı girişimciler, firmalar ve medya mensuplarına ödül verildi.