Partiler milletvekili aday listelerini YSK'ya sunuyor

Partiler milletvekili aday listelerini YSK'ya sunuyor
Partiler milletvekili aday listelerini YSK'ya sunuyor
- MHP Genel Başkan Yardımcıları Öztürk, Karakaya ve Çetin, partilerinin milletvekili aday listelerini içeren dosyaları sunmak üzere YSK'ya geldi - Genel Başkan Yardımcısı Öztürk: - "(Meral Akşener'in aday gösterilmemesi) Bu bir nöbet değişimi. Dinlenirler, vakti gelince yeniden devreye girerler. Çok fevkalade bir hadise olarak bakmıyoruz"

ANKARA (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcıları Oktay Öztürk, Şefkat Çetin ve Mevlüt Karakaya, partilerinin milletvekili aday listelerini içeren dosyaları sunmak üzere Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) geldi. 

1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimine katılacak siyasi partiler aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek. Bu kapsamda aday listelerini getiren ilk parti Halkın Kurtuluşu Partisi oldu. Partinin dün listeleri YSK'ya sunduğu öğrenildi. 

YSK'ya bugün ise aday listesini ilk olarak CHP getirdi. CHP'nin ardından MHP yetkilileri aday listelerini YSK'ya sundu. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, listeleri sunduktan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çok zor bir dönemden geçtiğinin farkında olduklarını, milletin adeta seçim yorgunluğuyla baş başa bırakıldığını söyledi. Öztürk, yine de hayırlı bir sonuca ulaşacakları kanaati taşıdığını dile getirdi. 

Öztürk, bir gazetecinin, eski TBMM Başkanvekili MHP Milletvekili Meral Akşener'in aday gösterilmemesiyle ilgili sorusu üzerine, "Sadece Meral Hanım değil. Birkaç arkadaşımız var, her biri birbirinden kıymetli arkadaşlarımız. Bu bir nöbet değişimi. Dinlenirler, vakti gelince yeniden devreye girerler. Çok fevkalade bir hadise olarak bakmıyoruz" dedi. 

Bir başka soru üzerine Öztürk, Meral Akşener'in aday gösterilmemesinde hiçbir özel neden olmadığını kaydetti. 

Akşener'in adaylık başvurusunda bulunup bulunmadığı sorusuna karşılık da Öztürk, "Tuğrul Türkeş hariç bütün arkadaşlarımızın başvurusu vardı, Tuğrul Türkeş hariç. Tuğrul Türkeş Bey'in davranışına da biz şaşırmadık. Herkes tarafından beklenen bir adımdı, o da esirgemedi, gösterdi. Biz şaşırmadık" diye konuştu. 

Oktay Öztürk, "Akşener'in partide çok güçlü bir aday olduğu biliniyor. Partide oy kaybına neden olur mu?" sorusuna da şu yanıtı verdi: 

"MHP'de hiç kimse MHP'nin üzerinde değildir. Hiç kimsenin kendisinde bir güç vehmi gösterisine kapılmasına gerek yok. Partimiz bizler yokken de vardı, bizimle devam ediyor, biz siyasetten çekildiğimizde de ilelebet devam edecek. Şahıslarla kaim değiliz. Sayın Akşener 2007'de geldi, 2007'den önce de MHP vardı. 2015'ten sonra da inşallah ilelebet devam edecek. Bu tip sorulara muhatap olmamıza da biz şaşırıyoruz. Siyasi hayatın içerisinde bunlar olağan şeyler. Adalet ve Kalkınma Partisi 'nde de kurucuları dinlenmeye çekiliyor. Bizde olağan bir şey."

"Tuğrul Türkeş AK Parti 'den aday gösterilirse nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine de "O kendi bileceği bir şey. Bizim değerlendirmemizin dışında. Bizim gündemimizde böyle bir isim yok. Biz yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu. 

Bu arada, DYP ve Bağımsız Türkiye Partisi yetkilileri de aday listelerini YSK'ya sundu. 

YSK'ya gelen Hak ve Adalet Partisi Genel Başkanı Yiğit Zeki Öztürk ise AK Parti lehine seçimlerden çekilme kararı aldıklarını ve aday listelerini YSK'ya sunmayacaklarını açıkladı.