Polatlı'da baz istasyonları 14 noktaya toplanacak

Polatlı'da baz istasyonları 14 noktaya toplanacak
Polatlı'da baz istasyonları 14 noktaya toplanacak
ANKARA (AA) - Polatlı Belediyesi tarafından yapılacak düzenlemeyle ilçede 155 yerde bulunan baz istasyonları 14 noktada toplanacak.Polatlı Belediye...

ANKARA (AA) - Polatlı Belediyesi tarafından yapılacak düzenlemeyle ilçede 155 yerde bulunan baz istasyonları 14 noktada toplanacak.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, GSM firmalarına ait baz istasyonlarının tespit ettikleri noktalara taşımak için çalışma yaptıklarını, çevreye zarar vermemesi için ana ünitenin yer altında, anten kısmının ise 15 metre yükseklikte hizmet vereceğini söyledi.

Yıldızkaya, baz istasyonlarına bir disiplin getirmek ve kontrol altına almak istediklerini, ruhsatsız çalışan istasyonların tamamını mühürlediklerini ifade ederek, "Bu konuda ciddi bir gayret gösterdik yalnız bu hizmetleri almak da toplum için bir ihtiyaçtır. Bunları da görmezden gelemezdik. Belediye mevzuatında da belediyelerin bu konuda yer tespit etmeleriyle ilgili bir görevi var. Bizim böyle bir görevimiz de var. Yani ilgili GSM operatörleri hizmet vermek için yer ararlarken bizim buna duyarsız kalmamız mümkün değil. Biz bu 155 istasyonu 14 ayrı noktaya toplamayı planladık" dedi. 

Yeni kurulan baz istasyonlarının uluslararası standartlara uygun halde yapıldığını aktaran Yıldızkaya, bunların hem Sağlık Bakanlığından hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hem de Ulaştırma Bakanlığından onaylı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ankara'da, İstanbul 'da Türkiye 'nin pek çok büyük şehrinde baz istasyonlarının kurulması bu şekilde yapılmaktadır. Biz kaçak olarak kullanılan, sağlıklı bulmadığımız tesislerin, bir disiplinle kontrol altına alınması ve belli alanlarda daha iyi hizmet vermesini istiyoruz. İlkel şartlarda gelişi güzel kurulmuş istasyonlar yerine bizim çevre ve halk sağlığını da dikkate alarak tespit etmiş olduğumuz yerlerde GSM baz istasyonu kurulması için encümen kararını iktidar ve muhalefet üyelerinin ittifakıyla yaptık."