RTÜK'te başkanlık seçimi

RTÜK'te başkanlık seçimi
RTÜK'te başkanlık seçimi
- Üst Kurul, başkanlık seçimden sonuç alınamaması nedeniyle 5 Ağustos'ta yeniden toplanacak

ANKARA (AA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), başkanlık seçiminden sonuç alınamaması üzerine 5 Ağustos'ta yeniden bir araya  gelecek.  

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, kurulun geçen hafta 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 36. maddesi gereğince, Üst Kurul Başkanlığı seçimi için en yaşlı üye sıfatıyla Arif Fırtına'nın başkanlığında toplandığı belirtildi. 

Üst Kurul Üyeleri Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Esat Çıplak ve Ersin Öngel'in aday oldukları başkanlık seçiminde adayların yeterli oy alamaması nedeniyle seçimin bugün saat 11.00'de tekrarlanmasına karar verildiği  kaydedildi. 

Açıklamada, yinelenen seçimde Yerlikaya, Çıplak ile Öngel'in yeniden aday olduğu ve yeterli oya sahip olamadıkları kaydedildi. 

Buna göre, Üst Kurul, başkanlık seçimi için 5 Ağustos 2015 Çarşamba günü tekrar toplanacak. 

- CHP aday çıkarmamıştı

RTÜK'ün 22 Temmuz'da yaptığı toplantıda,  MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak, AK Parti kontenjanından seçilen İlhan Yerlikaya ve HDP kontenjanından seçilen Ersin Öngel'in başkan adayı olduğu seçimde, iki turda da hiçbir isim yeterli çoğunluğu sağlayamamıştı.

RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, RTÜK başkanlığı için aday olmamıştı.