RTÜK'te başkanlık seçimi

RTÜK'te başkanlık seçimi
RTÜK'te başkanlık seçimi
- Üst kurul 11'nci toplantısında da adayların yeterli oyu alamaması nedeniyle başkan seçemedi

ANKARA (AA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), başkanlık seçiminden sonuç alınamaması üzerine 14 Ekim'de tekrar toplanacak.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üst kurul başkanlık seçimi için üye Arif Fırtına başkanlığında 11'nci defa toplandı.

AK Parti kontenjanından seçilen İlhan Yerlikaya,  MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak ve HDP kontenjanından seçilen Ersin Öngel, yapılan iki turda yeterli oyu alamadığı için başkan seçilemedi. Üst kurul, başkanlık seçimi için 14 Ekim Çarşamba günü 12'nci defa toplanacak.

RTÜK'ün 22 Temmuz'da yaptığı ilk toplantıda MHP kontenjanından seçilen Çıplak, AK Parti kontenjanından seçilen Yerlikaya ve HDP kontenjanından seçilen Öngel, yeterli oy alamadığı için seçim bir sonraki haftaya ertelenmişti. Üst kurulun 29 Temmuz'daki 2'nci toplantısında da Yerlikaya, Çıplak ve Öngel yeniden aday olmuş ve yeterli oy çıkmadığı için başkan seçilememişti. Üst kurulun 5 Ağustos'taki 3'üncü, 12 Ağustos'taki 4'üncü, 19 Ağustos'ta 5'inci, 26 Ağustos'taki 6'ncı, 2 Eylül'deki 7'nci, 9 Eylül'deki 8'inci, 17 Eylül'deki 9'uncu, 7 Ekim'deki 10'uncu toplantısında da üç aday yeterli oyu alamamıştı.