Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
- "İvedilikle toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir milli istişare toplantısı yapılmalıdır. Toplantının yapılacağı yer de hiç şüphesiz ki milli iradenin temsil edildiği, temerküz ettiği TBMM çatısı olmalıdır"

ANKARA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "İvedilikle toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir milli istişare toplantısı yapılmalıdır. Toplantının yapılacağı yer de hiç şüphesiz ki milli iradenin temsil edildiği, temerküz ettiği TBMM çatısı olmalıdır" dedi.

Kamalak, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Dağlıca ve Iğdır'da şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, şehit yakınlarına sabır diledi.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini, yüreklere her gün bir acı, ocaklara yeni bir ateş düştüğünü ifade eden Kamalak, parti başkanlık divanını olağanüstü toplayıp artan terör olaylarını masaya yatırdıklarını kaydetti.

Milletin, sahip olduğu tarihi tecrübe, basiret ve feraset ile her zaman olduğu gibi karanlık oyunu boşa çıkaracağını vurgulayan Kamalak, şunları söyledi:

"Teröristler,  güvenlik güçlerimizin azmi, cesareti ve milletimizin kararlılığı karşısında hiçbir zaman karanlık emellerine ulaşamayacaktır. Millet olarak terör belasına karşı her zamankinden daha dikkatli olmak zorundayız. Türkiye 'de kardeş kavgası çıkarmaya yönelik bu tür oyunlar daha önce de sahnelenmiş ve acı tecrübeler yaşanmıştır. Herkes bu acı tecrübelerden ders çıkarmalı ve sorunlarını yakarak yıkarak ötekileştirerek değil konuşarak çözmeyi öğrenmelidir. Terör milli bir meseledir ve bu milletin ortak acısıdır. Ortak acılar ortak kararlılıklar gerektirir. Bu süreç kısır siyasi çekişmelerin malzemesi haline getirilmemelidir. İvedilikle toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir milli istişare toplantısı yapılmalıdır. Toplantının yapılacağı yer de hiç şüphesiz ki milli iradenin temsil edildiği, temerküz ettiği TBMM çatısı olmalıdır."

Siyasetin kanı durdurmak için var olduğunu, kimsenin kan üzerinden siyaset yapmaya kalkışmaması gerektiğini belirten Kamalak, "Hele hele terörü ve ülkemizde oluşan güvenlik ortamını bahane ederek seçimleri ertelemeyi kimse aklından dahi geçirmemelidir. 1 Kasım'da seçimler yapılmalı ve milletin iradesine ve mesajına uygun bir hükümet en kısa sürede kurulmalıdır. Gerekçesi ne olursa olsun seçimleri ertelemeye kalkışmak belirsizliği ve kaos ortamını artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır" ifadesini kullandı. 

-"Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı doğrudur"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'bir partiye 400 milletvekili verilmesi' ile ilgili sözleri tartışıldı. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Kamalak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın o mesajı da doğrudur. Doğru, yani ne olurdu 400 milletvekili verilmiş olsaydı, Güneydoğu halkı o malum partiyi desteklemiş olacaktı. Yetmiyor, diğer alanlardaki seçmenlerin de çok önemli bir kısmı yine o partiye oy vereceğine göre birlik, bütünlük ve kardeşlik o parti içinde sağlanacaktı. Yani dolayısıyla teröre destek verme ruhu neşv ü nema bulamayacaktı. O manada doğru. Gerçekleri düşünün. 400 milletvekili nereden gelecek, belirli yerlerden. Bu çağrıya kulak verilmiş olsaydı halk başka tarafa yönelir miydi? Yönelmeyecekti. Terör olur muydu o zaman? Olayı bu şekilde aldığımızda Sayın Cumhurbaşkanının o açıklamaları doğru ama başka açıdan baktığında öyle değil."

Kamalak, terör olaylarına tepkiler konusunda vatandaşın tahriklere kapılmaması gerektiğini belirterek, sağduyunun hakim olması çağrısında bulundu.