Sağlık Bakanlığı:

Sağlık Bakanlığı:
Sağlık Bakanlığı:
- "Ambulansla Özgür Suriye Ordusuna silah taşındığını gösteren fotoğrafların kolaj çalışması ve sahte olduğu, sahte fotoğraflar kullanılmak suretiyle ortaya atılan iddiaların da gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır" - "Gerçek dışı iddiaları gündeme getiren Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit hakkında TCK genel hükümlere göre işlem tesis edilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur"

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığı, ambulansla Özgür Suriye Ordusu'na silah taşındığını gösteren fotoğrafların kolaj çalışması ve sahte olduğunu, bu fotoğrafları kullanarak ortaya atılan iddiaların da gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlık, iddiaları gündeme getiren Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti. 

Bakanlıktan, bazı basın yayın organlarında "Ambulanslarla silah taşınırken fotoğraflar var" ve "Basın Konseyi'nden Hatay'da vahim iddia" başlığı ile yayımlanan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezince (TÜBİTAK /BİLGEM) iddialara delil olarak gösterilen fotoğrafların ve çıktıların fotomontaj olup olmadığı yönünde bilimsel bir çalışma yapıldığı ifade edildi. 

İlgili kurumun, 5 Haziran 2015 tarihli ve 0974 sayılı yazısıyla "Bahse konu görüntünün (IMG_1371) üst kısmında yer alan silah /mühimmat görüntü parçalarının, internette çeşitli web sitelerinde yer alan silah /mühimmat görüntü parçalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan birer kolaj (kes yapıştır) çalışması niteliğinde olduğu" kanaatinin ifade edildiği bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu itibarla 'Sağlık Bakanlığına ait ambulansla Özgür Suriye Ordusuna silah taşındığını gösteren fotoğrafların' kolaj çalışması ve sahte olduğu, sahte fotoğraflar kullanılmak suretiyle ortaya atılan iddiaların da gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır.   

Gerçek dışı iddiaları gündeme getiren Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit hakkında TCK genel hükümlere göre işlem tesis edilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."