Şehit Yakınları ve Gaziler İçin İş Kurası Töreni

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin İş Kurası Töreni
Şehit Yakınları ve Gaziler İçin İş Kurası Töreni
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: - "Kamuda çalışan engelli sayısı 2002'de 5 bin 777'di. Bu rakam bugün 2015 ocak itibariye 36 bin 165" - "Şehit yakını, gazi ve gazi yakını, vazife ve hak malulleri, terör mağduru sivil vatandaşlar ile geçen yıl kaybettiğimiz madencilerimizin yakınlarının atamalarını da bugün yapacağız"

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 2002'de 5 bin 777 olan kamuda çalışan engelli sayısının 36 bin 165'e yükseldiğini bildirdi. 

İslam, ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler İçin İş Kurası Töreni'nde, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak dezavantajlı kesimlerin himaye edilmesine ve desteklenmesine büyük önem verdiklerini belirtti.

İslam, aile, çocuk, kadın, yaşlı, engelli, şehit yakınları, gaziler  ile sosyal yardımlara yönelik hizmetlerin 2011'den bu yana bakanlık bünyesinde toplandığını ifade etti. İslam, bakanlığın görevinin hak temelli hizmet anlayışıyla toplumun tüm kesimlerini ihmal, istismar, dışlanmadan korumak ve mağduriyetleri gidermek olduğunu söyledi.

İktidarının 13 yıldır uyguladığı sosyal politikalarla bu görevleri hakkıyla yerine getirmeye çalıştığını kaydeden İslam, tüm programları geliştirdiklerini, revize ettiklerini, ve ihtiyaca göre programlar uygulayarak geçmiş 50 yılın tüm ihmallerini telafi etmeye çalıştıklarını anlattı.

Bakan İslam, Aile Sosyal Destek Programı kapsamında bu ay ilk defa uygulanan doğum yardımı ve yetim aylığının  bu gelişmelerin en yenisi olduğunu ifade etti. İslam, geçen yıl Şubat'ta yaptıkları düzenlemeyle koruma ve bakım altındaki çocukların, ilk kez merkezi sınav ve kura sistemiyle kamuda istihdam edilmeye başlandığını hatırlattı.

Her yıl  3 bin 150 gencin kamu kurumlarına yerleştirilmesi için kadro ayrıldığını belirten İslam, merkezi yerleştirmenin ilk kez geçen yıl Aralık'ta yapıldığını,  2 bin 309 kamu kurumlarına yerleştirildiğini, bugün ise bin 913 gencin daha ataması yapacaklarını belirtti.

Engellilerin toplumsal süreçlere tam katılımının bakanlığının ana hedefi olduğunu vurgulayan İslam, şunları söyledi: 

"Ülkemizde son yıllarda engelli haklarının tanınmasında, hayata geçirilmesinde ve engelli istihdamında çok önemli gelişmeler yaşandı. Bütün bu ve benzeri gelişmeler, tüm iyileşmeler AK Parti iktidarlarının ürünüdür. Kamuda çalışan engelli sayısı 2002'de 5 bin 777'di. Bu rakam bugün 2015 ocak itibariyle 36 bin 165. Bugün 4 bin 682 engeli kardeşimizin atamasını yapmış olacağız inşallah.

Üzerinde huzur içerisinde yaşadığımız cennet vatanımız, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere ve gelecek kuşaklara armağanı. Bu toprakları vatan yapan ve bunun için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan insanlarımıza çok  şey borçluyuz. Onlara duyduğumuz minnetin küçük bir nişanesi olarak, şehit yakını, gazi ve gazi yakını, vazife ve hak malulleri, terör mağduru sivil vatandaşlar ile geçen yıl kaybettiğimiz madencilerimizin yakınlarının atamalarını da bugün yapacağız."

Bu kapsamda geçen yıl  ve bu yıl üç atama töreni yapıldığını anımsatan İslam 10 bin 612 hak sahibinin atamasının gerçekleştirildiğini, bugün de bin 75 kişinin iş sahibi olacağını söyledi.

-"9 ayda 18 bin atama gerçekleştirdiniz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de büyük devletin engellisine kol kanat geren, kimsesizlerin kimi olan, şehit ve gazilerin emanetini namusu bilen devlet olduğuna işaret etti.

Davutoğlu'nun 9 aydır Başbakanlık yaptığını anımsatan Çelik, "9 ayda 18 bin atama gerçekleştirdiniz. 18 bin engellimizi, şehit yakınımızı, gazimizi ve devlet yurtlarında büyüyen kardeşlerimizi işe yerleştirme talimatı verdiniz. Göreve başladığınızdan itibaren neredeyse her ay iki bin kişinin işe yerleştirilmesi talimatı verdiniz" dedi.