SGK emekli başmüfettişi Kurt, İstanbul'dan milletvekili aday adayı oldu

SGK emekli başmüfettişi Kurt, İstanbul'dan milletvekili aday adayı oldu
SGK emekli başmüfettişi Kurt, İstanbul'dan milletvekili aday adayı oldu
-Resul Kurt: -''İş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik yasaları, kıdem tazminatı gibi konularda yapılacak değişiklikler olmak üzere işçi, memur, emekli, esnaf ve işverenlerin seslerini TBMM'de duyurmak ve bu alandaki uzmanlığımızı milletimizin hizmetine sunmak için aday olmaya karar verdim''

İSTANBUL (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu'nden emekli başmüfettiş Resul Kurt, İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili aday adayı oldu.

Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti'nin kurulduğu 2001 yılından bu yana Türkiye'de adeta sosyal güvenlik alanında bir devrim yaptığını ifade ederek, "Oysa ki, sosyal demokrat iktidarlarında yapılması gereken ama bir türlü cesaret edemediklerini bir sağ iktidar yapmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın "Bizim yaptıklarımıza hayalleri bile yetişemeyecek" sözünün doğrulunu gösteren en güzel örneklerden birisi sosyal güvenlik alanında yapılan devrim gibi değişikliklerdir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Çözüm Süreci, Paralel Yapıyla Mücadele, Ekonomi , Kültür İnşası, Dış Politika , Adalet ve Yargı, Siyasette Restorasyon Hedefleri' kapsamında gösterdiği hedeflerin herkesi olduğu gibi kendisini de heyecanlandırdığını anlatan Kurt, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bu kapsamda başta iş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik yasaları, kıdem tazminatı gibi konularda yapılacak değişiklikler olmak üzere işçi, memur, emekli, esnaf ve işverenlerin seslerini TBMM'de duyurmak ve bu alandaki uzmanlığımızı milletimizin hizmetine sunmak için AK Parti İstanbul 3. Bölgeden milletvekili aday adayı olmaya karar verdim.

Yıllarca medyadan takip ettiğim ve doğru siyaset kavramını yeni Türkiye içerisinde görüyorum. Yeni Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın örnek aldığı ülkeler listesinde üst sıralarda yer alacağına yakından şahitlik ediyorum. Bu anlamda doğru yerde siyaset yapmanın ülkeme büyük katkı sağlayacağını ümit ederek AK Parti'den aday olmaya karar vermiş bulunmaktayım.".

-Resul Kurt

1971 yılında Adıyaman'da doğdu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Sigortacılık programında Yüksek Lisans eğitimini, Mali Hukuk programında doktora eğitimini tamamladı.

Çalışma hayatına 1995 yılında, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığında Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. 3 yıllık müfettiş yardımcılığı dönemini müteakip yeterlik sınavında başarılı olarak 1998 yılında sigorta müfettişliğine atandı. Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığında Sigorta Müfettişi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında Müfettiş ve Başmüfettiş, Rapor Okuma Komisyonu Başkanı olarak çalıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.  

2009 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında Başmüfettiş olarak sürdürdüğü görevinden belediye meclis üyesi adaylığı nedeniyle istifa ederek ayrıldı.