Şiddetsiz Toplum Derneğinden çağrı

Şiddetsiz Toplum Derneğinden çağrı
Şiddetsiz Toplum Derneğinden çağrı
- Dernek, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "şiddete karşı durma" çağrısı yaptı

ANKARA (AA)-  Şiddetsiz Toplum Derneği, 1 Eylül  Dünya Barış Günü'nde "şiddete karşı durma" çağrısı yaptı. 

Dernek Başkanı Rıza Sümer, Ankara Gazeteciler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında, sloganlarının "Şiddete karşı şiddetsiz duruş" olduğunu söyledi.

Şiddetin önlenmesi ve toplumun şiddete karşı daha duyarlı hale gelebilmesi için 1 Eylül Salı günü dernek üyeleriyle 30 saniye "şiddete karşı duruş" eylemi yapacaklarını belirten Sümer, "Kimseyi eleştirmekten ve hor görmekten yana değiliz. Şiddete son vermek gerekmektedir. Önce silahlı örgütler silahsızlaşmalıdır. Artık canlara değil silahlara veda etmeliyiz" dedi.

Sümer, Türkiye 'de şiddete karşı tepki amacıyla başlattıkları bu faaliyetin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Vicdanlarımızı kullanarak şiddetle baş edebiliriz. Barış adına yapılan her faaliyete katkıda bulunmaya hazırız. 1 Eylül 2015 tarihinde saat 11.00'de halkımızı şiddete karşı 30 saniyelik bir duruşa davet ediyorum. Şiddete karşı gerçekleştireceğimiz bu 'şiddetsiz tepki' tüm insanlığa örnek olmalıdır. Faaliyetlerimizi dünyaya duyurmak basın mensuplarımızın sorumluluğundadır. Tüm dünyaya örnek olacak bir hareket başlatmalıyız." 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, konuya ilişkin mektup gönderdiklerine dikkati çeken Sümer, isteyenlerin evden veya yerinden kendilerine destek verebileceğini kaydetti.