Şifa dağıtan parmaklar, gümüşü "takıya" dönüştürüyor

- Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan doktor, çizdiği tasarımlarla bir taraftan stres atarken diğer taraftan da tasarımlarını gümüş üzerine işleyerek yüzük, kolye, küpe başta olmak üzere çeşitli takılara dönüştürüyor - Doktor Acehan: - "Tıp mesleğinin sanata yatkın bir meslek olduğunu düşünüyorum. Bir doktor olarak insanları tanıdığımız içinde insanlara nasıl hitap edebileceğimizi bildiğimizi düşünüyorum"

ANKARA (AA) ? Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan doktor, çizdiği tasarımlarla bir taraftan stres atarken diğer taraftan da tasarımlarını gümüş üzerine işleyerek yüzük, kolye, küpe başta olmak üzere çeşitli sanat eserlerine dönüştürüyor.

Çubuk'ta yaşayan ve Çankırı'nın Orta ilçesinde bulunan Orta Devlet Hastanesinde Başhekimlik görevini sürdüren Muhammet Safa Acehan, boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla evinin mutfağına kurduğu küçük bir atölye ile bir taraftan stres atarken, diğer taraftan da çizimini kendisinin yaptığı gümüşleri başta yüzük, kolye, küpe olmak üzere çeşitli sanat eserlerine dönüştürdüğünü söyledi.

-Arkadaşına hediye ile başladı

İlk olarak bir arkadaşına hediye ile başladığı takı tasarım işini zamanla ilerlettiğini anlatan Acehan, ''Herhangi bir kursa falan gitmedim, birkaç ürün çizdikten sonra yeteneğim olduğunu keşfettim ve zamanla ilerlettim'' dedi.

Boş zamanlarında bulduğu her şeyin üzerine kalemle çizim yaptığını aktaran Acehan, kalemle çizdiklerini daha sonra bilgisayar ortamına taşıdığını ve biraz üzerinde çalıştıktan sonra gümüş üzerinde kesim yaptığını kaydetti.  Yaptığı her takı ile uzun süre uğraştığını ve bundan büyük bir haz aldığını ifade eden Acehan, hobisinin nasıl başladığını da anlatarak, şöyle konuştu:

''Bir arkadaşımın doğum günü için ne hediye ederim diye düşünürken, ismini yazarak bir tasarım yaptım. Daha sonra onu gümüş işlemecisine götürdüm ve bir kolye yaptırdım. Hem gümüş işlemecisi hem de çevremdekiler tasarımı çok beğendiler. Bunun üzerine çizim yapmaya başladım ve arakasında da gümüşle birlikte işlemeye başladım. Birkaç tane tanıdık gümüşçü arkadaş var, onların da desteğiyle gümüş işlemeciliğinde kendimi geliştirmeye başladım. Bunları yaparken de hiç kimseden kurs almadım. Tamamen kendim yapmaya başladım. ''

- İnsan bir şeyler ürettiği zaman, bu insanı rahatlatıyor ve huzur veriyor

Doktorluğunda bir sanat olduğunu kaydeden Acehan, Tıp mesleğinin sanata yatkınlığını bazı örnekler vererek aktardı. Sanatla uğraşan ve üreten insanın mutlu ve huzurlu olacağını savunan Acehan, ''Mesleği doktorluk olan pek çok sanatçımız var. Tıp mesleğinin sanata yatkın bir meslek olduğunu düşünüyorum. Bir doktor olarak insanları tanıdığımız içinde insanlara nasıl hitap edebileceğimizi bildiğimizi düşünüyorum. Eski zamanda her padişahın bir mesleği olurmuş, kimisi demir ustalığı yaparmış, kimisi şiir yazarmış, kimisi de minyatür sanatı ile uğraşırmış. Hatta Peygamberlere geldiğimiz zaman da her peygamberin kendine has bir sanatı olurmuş. Yaptığım ürünleri arkadaşlarıma, çevremdeki insanlara hediye ediyorum. Yani bu sanatı bir gelir kapısı olarak da düşünmemek lazım. İnsan bir şeyler ürettiği zaman, bu insanı rahatlatıyor ve huzur veriyor. Bu sayede çağımızın birçok hastalığından kurtulmuş oluruz'' diye konuştu.

-Çizerek kendini anlatıyor

İnsanların bazen duygularını konuşarak değil sanatla anlattığını vurgulayan Acehan, ''Boş vaktimde, ya da çok sevinçli veya hüzünlü olduğum bir anda ilham geliyor ve dayanamıyorum çiziyorum. İnsanlar duygularını ya çizerek ya da şiir yazarak anlatıyor. Bende kendimi anlatma yolu olarak tasarımı buldum ve bu şekilde hislerimi anlatıyorum'' dedi.

-İnsanların eserlerimi beğenmesi hoşuma gidiyor

Tasarımlarını ve eserlerini sosyal medya üzerinde açtığı sayfasında paylaştığını söyleyen Acehan, '' Sosyal medyada MSA isminde bir sayfam var. Şu an 25 bine yaklaşan bir takipçim var. Sayfamda yayınlıyorum ve güzel beğeniler alıyorum. İnsanın yaptığı eserlerin beğenilmesi de hoşuna gidiyor. Bu nedenle yaptığım ürünleri paylaşıyorum'' şeklinde konuştu.  

Ailesinin bir taraftan desteklediğini bir taraftan da kendi mesleğinde geri kalır mı? diye endişe ettiklerini aktaran Acehan, ''Bence sanatla uğraşmak daha önemli. Yani bir insanın sanatta, müzikte, sporda kendini geliştirmesi mesleğindeki ilerlemesi kadar önemli olduğunu düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

-Hedefi Çubuk agat taşı üzerine tasarımlar yapmak

Bundan sonraki hedefinin Çubuk agat taşı üzerine tasarımlar yapmak olduğunu ifade eden Acehan,'' Agat taşı ile ilgili araştırmalar ve denemeler yapıyorum. İnşallah bu konuda da güzel çalışmalar imza atacağım'' dedi.