Siirt'in öncü kadınları Emine Erdoğan Yurdunda yetişecek

Siirt'in öncü kadınları Emine Erdoğan Yurdunda yetişecek
Siirt'in öncü kadınları Emine Erdoğan Yurdunda yetişecek
- TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Akalın, vakfın yurtlarına tarihte öncülük etmiş kadınların isimlerinin verilmesinden hareketle Siirt'te açılan kız öğrenci yurduna, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın isminin verildiğini belirtti -Akalın: -''Siirt'e yakışan, Siirt'te gerçekten de başarılı, öncü kadınların yetişmesine öncülük edecek bir yurt'' -''Çok yakın bir zamanda, bu sene de öğrenci alacak şekilde İngiltere'de yapılanmamızı gerçekleştireceğiz. Eğer yetişirse Almanya yapılanmamızı da gerçekleştireceğiz''

SİİRT (AA) - İLHAN TOPRAK - Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Arzu Akalın, vakfın yurtlarına tarihte öncülük etmiş kadınların isimlerinin verilmesinden hareketle yeni açılan kız öğrenci yurduna, Siirt'ten çıkan öncü bir kişi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın isminin verildiğini belirtti.

Akalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜRGEV olarak kız öğrencilere yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. Kız çocuklarının eğitim hayatında daha fazla desteklenmeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Akalın, ''Kurulduğumuz 1996 yılından beri, kız öğrencilerin üniversite ve lise hayatlarında kalacakları yer temini anlamında desteklenmesine yönelik çalışıyoruz'' dedi.

-''Öncülük edecek bir yurt''

TÜRGEV'in kız öğrenci yurtları arasına yenisinin daha eklendiğini ifade eden Akalın, yurdun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ismi ile açıldığını söyledi.

Emine Erdoğan Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu hakkında bilgi veren Akalın, 600 kişilik yurtta  3-4 veya 5 kişilik odalar bulunduğunu belirtti. Akalın, şunları belirtti:

''Tamamen otel mantığıyla hazırlanmış kendi banyolarının, tuvaletlerinin olduğu odalarının içinde münhasır alanların olduğu bir yaşam alanı oluşturduk. Spor yapabilecekleri alanları var. Voleyboldan tutun da fitness gibi çeşitli spor aktivitelerini yapabilecekleri spor salonu var. Kütüphaneleri var. Atölyeleri var, dikişten tutun da yemek pişirebilecekleri farklı atölyeleri var. Bin kişilik çok yüksek standartlarda yapılmış konferans salonu var. Siirt'e yakışan, Siirt'te gerçekten de başarılı öncü kadınların yetişmesine öncülük edecek bir yurt. 

''Yurt, LİMAK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nihat Özdemir Bey tarafından yapıldı ve bağışlandı. Kendisi ile isminin ne olmasına yönelik konuşmamızda, TÜRGEV yurtlarında hep tarihte öncülük etmiş olan kadınların isimleri seçildiğini ifade eden Nihat Bey, Siirt'ten çıkmış bir öncü hanımefendi olarak Emine Erdoğan'ın isminin verilmesini teklif etti. Kendisiyle de konuştuk o da sağ olsun kırmadı ve Emine Erdoğan ismi bu şekilde oldu.''

Akalın, Türkiye'de yeni yurtlar açmaya devam edeceklerini, yurtdışının da kendileri için önemli olduğunu söyleyerek,  ''Amerika'da geçtiğimiz sene TURKEN Foundation kurmuştuk. Şimdi çok yakın bir zamanda, bu sene de öğrenci alacak şekilde İngiltere'de yapılanmamızı gerçekleştireceğiz. Eğer yetişirse Almanya yapılanmamızı da gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.